Celú záhradu máme napadnutú hmyzom vyzerajúcim ako pavúk. Má 0,5 až 1 mm, je bielej farby, robí si aj pavučiny. Ako proti nemu zakročiť?
Pavučinky spôsobuje roztočec chmeľový (Tetranychus tellarius, T. urticae). Zaraďujeme ho medzi pavúkovce. Počas leta sa sfarbuje dozelena, vďaka chlorofylu z rastlín, na jeseň dočervena (odtiaľ ľudový názov červený pavúčik).
Z listov vyciciava šťavy a tie sa sfarbujú dosiva, prípadne sa môžu stáčať. Je veľmi drobný (0,2 – 0,4 mm), voľným okom takmer neviditeľný, preto si ho zvykneme všimnúť, až keď sa objaví pavučinka. Vysoké teploty (29 až 31 °C) a nízka vlhkosť vzduchu (do 55 %) prispievajú k jeho rýchlemu množeniu.
Čo sa týka ochrany, pri výbere vhodného prostriedku treba zvážiť postup, keďže pri silnom premnožení sa nám ho nemusí podariť zlikvidovať okamžite. Najvhodnejšou ochranou je biologická, a to použitím dravého roztoča, alebo opakovaný postrek zmiešaný z 0,5 % prípravku Biokaurtica a 0,2 % Boroilu. Alternatívou sú povolené chemické prípravky, tzv. akaricídy, pri ktorých treba dodržať ochrannú lehotu.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ako proti nemu bojovat? Da sa to este zachrabnit?