Základy pestovania ruže šípkovej: Kde sa jej bude dariť, ako ju namnožiť zo semien a kedy zbierať plody?

Červené šípky už tradične patria k základnej výbave domácej bylinkovej lekárne. Ak si chcete vypestovať vlastné plody tej najvyššej kvality, oplatí sa vysadiť jeden alebo dva kríky v záhrade.

Ako pestovať ružu šípkovú
Ruža šípková Foto: Shutterstock

Tento druh ruže šípkovej (Rosa canina) sa niekedy nazýva aj ruža psia (z latinského slova caninus), čo údajne súvisí s tým, že ju starí Rimania používali proti besnote. Šípky dozrievajú v auguste a septembri.

V jednom plode nájdeme hneď niekoľko semien obalených chĺpkami, ktoré sú ukryté pod pevnou dužinou uzavretou pod lesklou červenou šupkou. Na liečebné účely a na kuchynské využitie sa najčastejšie používa voľne rastúca ruža šípková alebo jej príbuzná ruža vráskavá. Ruža šípková je však oveľa lepšie dostupná, pretože rastie voľne na pastvinách, okrajoch ciest alebo na medziach medzi poľami.

V posledných rokoch sa tento až tri metre vysoký ker s obľubou vysádza aj do prírodných záhrad, kde rastie ako zaujímavý solitér v skupine s inými liečivými kríkmi alebo aj vo voľne rastúcich živých plotoch.

Pestovanie ruže šípkovej

Výsadba: marec – november (kontajnerové sadenice)
Výsev: marec – apríl
Zber: august – september
Rozstupy: 1,5 × 2 m

Výživová hodnota

Energetická hodnota zrelých šípok dosahuje takmer 230 kcal. Okrem vysokého podielu cukru, pektínu a vlákniny obsahujú menší podiel bielkovín. Sú bohaté na vitamín C, A, K a na vitamíny skupiny B. Z minerálnych látok sú zastúpené vápnik, fosfor, horčík, draslík a železo. Podporujú imunitu, fungujú antioxidačne a zlepšujú trávenie.

Ako pestovať šípkovú ružu

Ruža šípková patrí medzi najmenej náročné opadavé kríky, ktoré nachádzajú uplatnenie aj v krajinárskych úpravách.

Pokiaľ si chceme vypestovať vlastné šípky tej najvyššej kvality, určite sa oplatí si na záhradu vysadiť jeden alebo dva kríky. Najlepšie porastie na plnom slnku alebo v polotieni v hlbšej, mierne vlhkej a na vápnik bohatej pôde. Zakorenené rastliny veľmi dobre vzdorujú aj suchu.

Hoci sa môže ruža nechať rásť voľne bez akejkoľvek starostlivosti, ker sa dá v predjarí prerezať podobne ako iné okrasné ruže. Udrží sa tak v dobrej kondícii a nebude ani po rokoch preplnená suchým drevom. Každý rok stačí odstrániť niekoľko starých výhonov až pri zemi.

Ruža sa bežne vysádza ako predpestovaná sadenica, môžeme si ju namnožiť aj zo semien, ktoré však musia prejsť stratifikáciou, inak veľmi nespoľahlivo klíčia. Po vybratí semien zo zrelého plodu ich dáme na deň do vlažnej vody, potom ich preložíme do pohára s vlhkým pieskom a prikryté igelitom na dva mesiace uložíme do chladničky.

Ružovo-biele kvety ruže šípkovej
Šípková ruža má biele alebo ružové kvety, ktoré dotvoria vzhľad prírodnej záhrady. Foto: Shutterstock

Zber plodov

Na sušenie sa šípky zberajú vo chvíli, keď majú plne vyfarbenú, ale ešte stále pevnú šupku. Pokiaľ zbierame šípky do džemov, omáčok alebo do sirupov, oplatí sa počkať na prvý mráz. Šípky potom obsahujú viac cukru. Zberajú sa vždy bez stopiek.

Ako skladovať šípky

Pevné plody sušíme ideálne v sušičke na ovocie alebo v rúre pri teplote do 60 °C. Uchovávame ich v plátennom vrecúšku na suchom mieste, alebo ich uložíme do pohára so strmeňovým uzáverom. Mrazom prejdené plody čo najskôr tepelne spracujeme.

Pozor pri príprave čaju

Pokiaľ si zo šípok pripravujeme liečivý čaj, nezabúdajme, že obsahujú drobné chĺpky, ktoré sú dráždivé. Zľahka rozmixované nasušené plody pri príprave čaju dáme do čajového sitka.

Naša voľba druhov

  • Ruža vráskavá – druh ruže s veľkými plodmi, ktoré dozrievajú postupne, okrasné odrody s bielymi aj ružovými kvetmi
  • Ruža jabĺčková – menej známy druh ruže, najčastejšie sa pestuje odroda ‘Karpatia’ s veľkými ružovými kvetmi
  • Ruža bedrovníkolistá – druh s bielymi alebo ružovými kvetmi

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku