Budete na to potrebovať samozrejme fľašu a ešte skorocel kopijovitý a cukor. Miesto v zemi, ktoré je situované v tieni. A potom už len čas. Mesiac, aj dva.
Ako si vyrobiť skorocelový sirup
Najprv si nazbierame listy. Skorocel kopijovitý – Plantago lanceolata – spoznáte ľahko, listy sú vzhľadom k dĺžke úzke s typicky výraznými pozdĺžnymi žilami.
Zbierame naozaj len listy, nie kvety. Aj keď kvety dobre poslúžia ako navigácia z diaľky, kde rastie. Výhoda je, že ak vás na lúke poštípe nejaký hmyz, rovno môžete skorocel popučiť medzi prstami a priložiť.
Stretla som sa s rozporuplnými informáciami, kedy sirup nakladať, či na jar pred kvitnutím alebo práve v kvete. Preferujem mladé výhonky, na kosených lúkach nie je problém nájsť také aj uprostred leta.
Na jednu zaváraninovú 0,7 l fľašu bude treba lístkov dosť veľa. Odhadom štvrť väčšieho košíka alebo polovica malej plátenej tašky. Nie je problém nazbierať viac, čo sa nezmestí do fľaše, ostane na sušenie na čaj.
Listy opláchneme a necháme čiastočne presušiť. No nie úplne, vlhko splní svoj účel pri naštartovaní tvorby sirupu.
Pre ozvláštnenie môžeme pridať zopár kvetov materinej dúšky, ale naozaj len trochu, robotu v zemi odvedú šťavy zo skorocelu.
Pripravíme si čistú fľašu, cukor a ide sa vrstviť. Najprv listy, popučiť, zadláviť, zasypať vrstvu cukru – 2 až 3 zarovnané polievkové lyžice, listy, silno popučiť, cukor, listy, cukor, listy, cukor, stále pritláčať, zatláčať, pučiť, listy, cukor….
…. už máte pocit, že je fľaša plná, ale nie, určite ešte jedna vrstva pôjde, ešte jedna, konečne posledná. Končí sa vrstvou cukru. Takto pripravenú fľašu zavrieme viečkom, zabalíme napríklad do potravinovej fólie a môže ísť pod zem.
Výber miesta
Tienisté miesto je dôležité preto, lebo ak by bolo vo fľaši veľmi teplo, mohli byť listy začať kvasiť. Vyhĺbime jamu, vložíme fľašu a odporúčam označiť si miesto.
Týmto sa nateraz robota končí. Vykopávame najskôr o mesiac, ale pokojne aj o dva. Keď som ho robila v minulosti, volila som zlatú strednú cestu a šiel von po šiestich týždňoch.
Sirup spod zeme
Vykopete fľašu, množstvo bude pôsobiť zredukovane, to stratia na objeme listy a úplne sa rozpustí cukor. Sirup bude tmavý, hustý, zeleno-hnedý, vôňa a chuť … no ako skorocel skrátka. Nič výrazné, zemité, trávové, znesiteľné a zároveň naň nebudete chodiť ako na maškrtu (čo sa nám stalo napríklad so sirupom z materinej dúšky).
Obsah scediť cez gázu do fľaše, listy poriadne vyžmýkať a celé skladovať v chladničke. V prípade kašľa, zahlienenia, či iných chorôb horných dýchacích ciest dávkovať dospelým polievkovú lyžicu 3 x denne. Deti čajovú lyžicu 3x denne. V chlade vydrží približne jeden rok, čo je akurát na naloženie ďalšej, čerstvej dávky.
Sušený skorocel
Sušenie skorocelu je malá alchýmia. Ale drobné rozmaznanie oplatí účinkami. Využívam ho naozaj od prvého zakašľania a často zastavím rozvíjajúcu sa chorobu u detí aj dospelých. Treba ho na jeseň, zimu a začiatok jari relatívne dosť.
Suší sa otravne. Veľmi rád a veľmi rýchlo ľúbi stmavnúť, až sčernieť, vtedy je znehodnotený. Potrebuje sa sušiť relatívne rýchlo, no nie pri vysokej teplote, nesmie byť popučený a nesmie naň dlhšie svietiť slnko.
Na dlani držím vľavo dobrú farbu vysušeného skorocelu a vpravo rýchlo stmavnutý po stredne vysokom stupni v sušičke, nabudúce sa nebudem ponáhľať a budem sušiť klasicky v tenkej vrstve v tieni.
Text a foto: Martina Töröková
Ahojte, mate overeny recept na sirup z cervenych ribezli? Dakujem