Omáčka z medvedieho cesnaku a rady, ako ho správne zbierať

Hoci listy medvedieho cesnaku majú najviac vitamínov a zdraviu prospešných látok v surovom stave, vieme ich použiť aj tepelne upravené. Príkladom je i omáčka na spôsob špenátu.

Omáčka z medvedieho cesnaku

Môžeme ju podávať k mäsu a zemiakom, prípadne mäso nahradíme vajíčkom uvareným na tvrdo alebo volským okom.

Budeme potrebovať:

  • medvedí cesnak
  • soľ
  • čierne korenie
  • solamyl

Postup

Do tohto receptu sa zmestí pomerne veľa medvedieho cesnaku. Poriadne ho opláchnite, nasekajte na menšie kúsky a nechajte krátko povariť vo vode. Potom rozmixujte celkom do hladka. Osoľte a okoreňte podľa chuti a dajte zovrieť. V hrnčeku v studenej vode rozmiešajte podľa množstva omáčky a návodu solamyl a vlejte do variacej sa omáčky. Nechajte povariť tri minúty. Dobrú chuť!

Omáčka z medvedieho cesnaku

Zbierajte medvedí cesnak tak, aby nebolo poznať, že ste vôbec boli v lese

V marci a apríli je medvedieho cesnaku na mnohých miestach v lese tak veľa, že si možno aj vy poviete: „Ten medvedí cesnak by sa tu dal zbierať aj veľkou kosou.“ Keďže však toľko medvedieho cesnaku naraz nikto nepotrebuje, kosu do lesa so sebou nosiť naozaj netreba. Ale predsa, po niektorých „zbieračoch“ ostávajú v lese lysinky.

A pritom by stačilo, keby netrhali rad za radom všetky listy, čo im prídu pod ruku, ale z každého „trsu“ odtrhli maximálne tretinu listov – samozrejme odhadom. Medvedí cesnak svoje listy potrebuje nato, aby prežil, vyživil kvety a priniesol semená. Hoci je ho na mnohých miestach veľa a malé lysinky ekologickú katastrofu nespôsobia, z obyčajnej úcty k prírode ho jednoducho neničme.

Takže, keď sa na spiatočnej ceste z vychádzky za medvedím cesnakom otočíte a zistíte, že po vás v lese neostali žiadne stopy – ako zmienené lysinky, príliš zošliapnuté miesta, či nebodaj  odpadky, dosiahli ste cieľ – máte niečo zdravé pod zub, hýbali ste sa na čerstvom vzduchu a zároveň nie je poznať, že ste les navštívili.

Medvedí cesnak v košíku v lese

Kde medvedí cesnak nezbierať?

  • v chránených územiach, v ktorých je zákaz zberu rastlín
  • popri cestách a chodníkoch
  • povedľa odpadkov – nikdy neviete, či medzi odpadkami neboli i nebezpečné látky, napríklad z vyhodených „tuškových“ (správne po slovensky ceruzkových) batérií
  • na miestach s vysokým pohybom ľudí a zvierat

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Ing. Monika Králová, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku