Zeler podporí očistu organizmu a znižuje hladinu cukru v krvi. Viete, kde sa mu bude najviac dariť?

Zeler je jedným z najužitočnejších a najzdravších druhov zeleniny, preto by mal byť súčasťou jedálnička po celý rok. Vypestujete ho v každej kvalitnej pôde od nížin až po podhoria.

Zeler

Zeler voňavý buľvový (Apium graveolens var. rapaceum)

Je to bohatý zdroj vitamínu B i C, z minerálnych látok vápnika, železa, draslíka a zinku. Znižuje hladinu cukru v krvi a podporuje očistu organizmu. Vďaka nízkej energetickej hodnote 37 kcal je vhodný aj pri redukčnej diéte.

Ako ho pestovať?

Zeleru vyhovujú slnečné stanovištia s kvalitnou pôdou bohatou na organickú hmotu a vápnik. Buľvový (určený na uskladnenie) pestujeme v ťažšej pôde, ľahká piesočnatá pôda vyhovuje príbuznému zeleru vňaťovému aj stopkovému.

Začiatkom roka vysievame doma alebo vo vykurovanom skleníku semeno. Sadenice predpestujeme pri teplote 15 až 20 °C. Von ich vysádzame až v máji, keď nehrozia poklesy teplôt pod bod mrazu. Predčasne vysadené rastliny zastavujú v dôsledku nízkych teplôt vývoj buľvy a vybiehajú do kvetu.

Záhon môžeme mulčovať jemne pokosenou trávou alebo sadenice sadíme priamo do otvorov v čiernej netkanej textílii na dobre pripravenej pôde. Počas rastu výdatne zalievame a niekoľkokrát hnojíme podľa návodu na prípravu dusíkatým hnojivom. Častým dôvodom odumierania listov a celej rastliny je hubové ochorenie septorióza. Spôsobuje tvorbu sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. V oblastiach s jej pravidelným výskytom sa v júni odporúča preventívny postrek fungicídom.

Zeler

Zber a uskladnenie

Buľvy sa od druhej polovice leta až do jesene zberajú postupne. Keďže bývajú silne zakorenené, pri zbere ich podrýpneme rýľom.

Po zbere vykrútime listy, pričom niekoľko vrcholových listov ponecháme. Uložíme do debničky s rašelinou alebo pieskom do chladnej a tmavej miestnosti s vysokou vzdušnou vlhkosťou, kde zeler vydrží až do konca zimy. V chladničke vydrží v dobrom stave necelé dva týždne. Olúpaný a nakrájaný možno uskladňovať v mrazničke.

Viete, že…

… bohatú úrodu zeleru môžete čakať v záhonoch, kde sa minulý rok pestovali strukoviny?
… dobrým susedom mu budú cibuľa, paradajky, kapustovitá zelenina, pór alebo fazuľa?
… zeler je dvojročka, ktorá vykvitá druhým rokom po výseve?
… ho poznali už starí Egypťania? Z Alexandrie sa semená približne začiatkom 18. storočia dostali do Anglicka.
… moderné odrody zeleru sa vyznačujú veľkými bielymi buľvami výraznej chuti, pričom tie staré bývajú menšie, ale ich chuť je o to zaujímavejšia?

Zeler

Zeler v kuchyni

Skvelo ochutí polievky, zeleninové šaláty, divočinu aj hovädzie či jahňacie mäso.

Zelerové chipsy

Celú olúpanú buľvu povaríme niekoľkých minút v mierne osolenej vode do zmäknutia. Nakrájame na tenké plátky a vyprážame na masle a oleji do zlatista.

Trvanlivá zeleninová zmes do polievky

1 kg mrkvy, 1 kg petržlenu a 0,5 kg zeleru olúpeme a najemno nastrúhame. Pridáme dve hrste najemno nasekanej petržlenovej vňate a vsypeme 700 g soli. Poriadne premiešame a vytlačíme čo najväčšie množstvo vody. Naplníme do zaváracích pohárov – tlačíme a pritom postupne vylievame uvoľnenú vodu. V chlade vydrží až 2 roky. Hodí sa na dochutenie polievok či omáčok.

Zeler je silne močopudný, preto sa jeho konzumácia vo veľkom množstve neodporúča tehotným ženám ani ľuďom s obličkovými ťažkosťami.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: zelenina | zeler

Diskusie na tému článku