O účinkoch žihľavových listov isto viete, ale čo semiačka? Zbierame ich od konca leta až do začiatku jesene, teda od augusta do septembra. Presný termín však záleží od počasia a lokality.
Žihľavové semienka sú právom považované za lokálnu superpotravinu. Majú vysoký obsah zdraviu prospešných bioaktívnych látok, podobne ako morské riasy, chia semiačka, zázvor, cesnak, čierne ríbezle či kapusta. Koncentruje sa v nich veľké množstvo vitamínov a minerálov, vitamínu C, železa, horčíka, draslíka a iných minerálov a stopových prvkov.
Obzvlášť sú vhodné pre tých, ktorí trpia silnou únavou a vyhorením, pri chronických bolestiach, depresii a úzkosti. Už samotná vôňa pri ich sušení má upokojujúci účinok. Majú priaznivý vplyv na látkovú premenu a trávenie, pri hormonálnych problémoch, pôsobia povzbudzujúco, podporujú zdravie vlasov, kože i nechtov, dobrý stav kostí a obličiek.
Ako zbierať a sušiť žihľavové semienka
Semienka žihľavy sa delia na samičie a samčie. Zbierajú sa len zo samičích kvetov. Ako ich rozoznať?
Samčie kvety sú ľahšie, odstávajú do strán a pôsobia ako anténky, pričom sú zložené z drobnučkých bledozelenkavých kvetov. Samičie kvety sú usporiadané v hustejších a smerom nadol prevísajúcich tmavozelených strapcoch, v ktorých sú semiačka. Keď majú semienka hnedý či sivý nádych, znamená to, že sú vysušené a už ich nezbierame.
Tip
Pri zbere používame rukavice, aby sme sa nepopŕhlili.
Nazbierané strapce necháme na papieri na pečenie dôkladne vysušiť (asi 2 dni, aby sme predišli jemne pŕhlivému pocitu na jazyku, pretože procesom sušenia sa tento efekt úplne vytratí). Po vysušení ich cez sitko preosejeme do misky. Nakoniec ich uskladníme v sklenenej nádobke s uzáverom.
Majú podobné použitie ako iné olejnaté semená
Využitie žihľavových semien je rôznorodé. V jedálničku si nájdu podobné uplatnenie ako ľanové, sezamové či iné olejnaté semená. Môžeme nimi ozvláštniť sladké aj slané pokrmy, ale aj nápoje.
Ako bohatý zdroj vitamínov a minerálov ich na jeseň a v zime pridávame v malom množstve do rôznych jedál. Napríklad do ovocných aj zeleninových smoothie nápojov a kokteilov, jogurtov, cereálií, raňajkových kaší, polievok, šalátových zálievok a dresingov, na posypanie čerstvých šalátov, nátierok, ryže, zemiakov alebo inej prílohy.
Naložené v mede
Vynikajúce sú naložené v mede. Na kilogram medu použijeme približne 80 gramov sušených žihľavových semienok. Následne premiešame a dobre uzavretú nádobu medu, obohatenú o žihľavové semienka, necháme asi tri dni odpočívať na tmavom a chladnom mieste.
Zdravé žihľavové guličky
Výborné sú zdravé energetické guličky zo žihľavových semiačok. Na ich prípravu potrebujeme sušené ovocie (figy, sušené slivky), orechy (mandle, vlašské orechy) a žihľavové semiačka.
Orechy a sušené ovocie najemno nasekáme, pridáme žihľavové semiačka a všetko rozmixujeme na lepkavú hmotu, z ktorej tvarujeme guličky. Tie potom môžeme obaliť v čokoláde a posypať ešte žihľavovými semiačkami.
Galéria k článku
Text a foto: Andrea Párkányová
Zdravím záhradkári, prosím Vás, kto mate skusenosti, vyhodila som odpad z hokkai…