Cieľom pestovania v záhradke je bohatá úroda. Prečítajte si záverečnú časť seriálu, v ktorom sme zhrnuli najdôležitejšie rady a tipy pre úspešné pestovanie.
Abeceda bohatej úrody je seriál, ktorý vám na stránke Záhrada.sk ponúkame po častiach. Všetky časti seriálu nájdete na konci článku.
79. Rebarbora
Len čo začne rásť kvetná stonka, odrežeme ju odspodu rastliny. Listové stonky zberáme len do konca júna, neskôr obsahujú nadmerné množstvo kyseliny šťaveľovej. Čerstvé aj mrazené ich používame do koláčov.
80. Reďkovka
V júni vysievame už len odrody vhodné na celoročné pestovanie a na rozdiel od jarného výsevu pre ne zvolíme záhon v polotieni. Reďkovky pestujeme v lete pod bielou netkanou textíliou, lepšie sa v pôde udrží vlaha a najmä zabránime ich zničeniu skočkami. Vysievame nahusto, pretože vzchádzajúce rastliny postupne zberáme a listy dávame surové do šalátov či vyrábame pesto. Keď sa nám urodí naraz veľa buliev, zavaríme ich na sladkokyslo.
81. Ríbezle
Pri nalievaní bobúľ im v suchej sezóne doprajeme zálievku. V oblastiach s vysokým výskytom vtákov môžeme kry v čase, keď sa začnú vyfarbovať bobule, zakryť sieťou proti vtákom. Plody konzumujeme čerstvé, mrazíme, vyrábame z nich džemy, ale aj sušíme do ovocných čajov. Listy z čiernych ríbezlí zberáme a sušíme do liečivých čajov.
82. Rozmarín
Priebežné odstrihávanie výhonkov asi v polovici ich dĺžky podporí rozkonárenie a rastlinu zahustí. Čerstvý aj sušený ho používame ako koreninu. Pozor, zvyšuje krvný tlak.
83. Rukola
Vysievame ju priebežne na postupný zber. V lete ju pestujeme pod netkanou textíliou, inak sa na nej premnožia skočky, ktoré milujú teplo a sucho. Používame do zmiešaných šalátov.
84. Skleník
V lete skleník často vetráme. Prehrievanie rastlinám vo vnútri škodí a klesá úroda. Preto cezeň prehodíme zelenú exteriérovú alebo inú svetlú textíliu. Kedysi sa sklá natierali na leto vápnom, aby sa vnútro neprehrievalo.
85. Striedanie plodín
Je dôležité z niekoľkých pohľadov. Eliminuje choroby a škodce viazané na konkrétny druh rastliny, ktoré v pôde nejaký čas prežívajú. Tým, že ich vysadíme inam, sa na danej plôške nepremnožia, môžu aj celkom odumrieť. Každá rastlina využíva živiny z pôdy, ale niektoré látky vo väčšom množstve než iné. Výsadbou na iné miesto nedochádza k jednostrannému ochudobňovaniu pôdy.
Ďalším dôvodom je množstvo živín v pôde – po výdatnom vyhnojení pestujeme rastliny v takzvanej prvej trate, čiže tie najnáročnejšie na živiny, ďalšie roky potom zaradíme iné, menej náročné druhy.
86. Šalát listový (trhací)
V lete upustíme od pestovania hlávkového šalátu, pretože netvorí hlávky, ale ide do kvetu a horkne. V lete vysievame tzv. trhacie šaláty, z ktorých listy postupne a priebežne odštipujeme, pričom srdiečko ponecháme. Na letné pestovanie zvolíme záhon v polotieni. Po vzídení rastliny pikírujeme alebo ich jednotíme a skonzumujeme. Zalievame podmokom.
87. Šalát ľadový
V lete vysievame odrody ľadového šalátu určeného na celoročné pestovanie. Zvolíme polotieň a výsevy chránime pred vysušením bielou netkanou textíliou.
88. Šalvia lekárska
Po odkvitnutí odstrihneme stonky s kvetmi, rastlina sa rozkošatí a ešte raz vykvitne. Kvety lákajú hmyz. Zberáme listy, sušíme a používame do liečivých čajov alebo ako koreninu. V lete môžeme pridať do jedál aj čerstvé listy, pozor na množstvo, jej chuť je intenzívna.
89. Špenát
Neznáša horúčavy. Opakovaný výsev robíme až v auguste. Vtedy už nevybieha do kvetu a listy sú lahodnejšie. Na záhone dokáže prezimovať a v zbere sa dá pokračovať na jar. Listy z rastlín, ktoré vyjednotíme, takisto použijeme. Okrem prívarkov a dusenia vyskúšame polievku a výrobu špenátových cestovín.
90. Špenát novozélandský
Ide o rastlinu využitím podobnú špenátu, plaziacu sa alebo prevísajúcu, ktorej listy zberáme celú sezónu. Vrcholčeky výhonkov zaštipujeme a spotrebujeme, rastliny sa rozkonária a budú stále vyháňať čerstvé mladé listy. V máji až začiatkom júna ho vysievame napríklad aj priamo pod paradajky, kde postupne zakryje pôdu, ktorá sa nebude toľko vysúšať.
91. Tekvica
Výživu rastlín zlepšíme, ak na niekoľkých miestach zasypeme tekvicové šľahúne kompostom. Zakorenia a pomáhajú živiť rastliny. Počas vegetácie ich hnojíme kompostom. Z porastu opatrne odstraňujeme burinu a suché, choré a poškodené listy. Zberom mladých plodov podporíme ďalšie kvitnutie.
92. Topinambur
I keď je nenáročný, v extrémne suchom lete vyžaduje zálievku. Podzemné hľuzy sa konzumujú až od jesene do jari.
93. Tymian
Zberáme ho podľa potreby a priebežne po častiach skracujeme, čím ho zmladíme a prinútime vyhnať nové výhonky. Celú rastlinu skrátime o tretinu aj po odkvitnutí, pekne sa zahustí. Jeho kvety lákajú opeľovače. Sušíme ho alebo nakladáme do oleja.
94. Uhorka
Porast uhoriek priebežne odburiňujeme a pôdu plytko kypríme. Prihnojujeme hnojivami na plodovú zeleninu s obsahom mikroelementov, najmä horčíka a medi. Zavlažujeme najlepšie ráno ku koreňom, nie na listy, aby sme zabránili šíreniu hubových chorôb. Nožnicami odstraňujeme suché a choré listy, prípadne vytrhávame choré rastliny.
Pri pestovaní na vedení výhonky nasmerujeme na oporu. Pred veľmi silným slnečným úpalom porast chránime bielou netkanou textíliou. Vysievame ich aj v júni, často je práve z takéhoto neskoršieho výsevu zdravší porast a úroda až do jesene.
95. Výsadba priesad v lete
Vysádzame ich ráno alebo večer do vyhĺbenej jamky, do ktorej sme naliali vodu. Prvé dva až tri dni, kým sa uchytia, ich cez deň zakryjeme keramickým kvetináčom obráteným hore dnom alebo natiahneme bielu netkanú textíliu.
96. Vyvýšený záhon
Nejde len o estetiku alebo o to, že sa nemusíme zohýbať až k pôde. Jeho princíp a najväčšie prednosti sú ukryté v skladbe, ale aj v tom, že na malom mieste sa intenzívne venujeme pôde, čo sa prejaví na bohatej úrode.
V spodnej časti sa nachádza drevitý odpad zo záhrady – suché konáre, vetvičky, ostrihaný živý plot, zrezaný vinič. Táto vrstva zadržiava vodu a postupným rozkladom pôsobí ako hnojivo s pomaly sa uvoľňujúcimi živinami. Nad touto vrstvou je mäkký odpad zo záhrady – mäkké vetvičky, pokosená tráva v nízkej vrstve či pohrabané lístie. Tu prebiehajú podobné procesy ako v komposte, živiny sa sprístupňujú oveľa rýchlejšie. A nakoniec vrchnú vrstvu tvorí dobre premiešaná pôda s kompostom.
Každý rok skoro na jar obsah zľahka premiešame rýľom, doplníme pôdu a kompost. Po pár rokoch záhon obnovíme.
97. Zálievka
Sucho bráni rastu a počas kvitnutia dokonca ovplyvňuje schopnosť opelenia, blizny rýchlejšie vysychajú, peľové zrná sa scvrkávajú. V suchu ostanú plodiny malé, časť predčasne opadáva. Preto je zálievka kľúčom k akejkoľvek úrode. Ideálne je zalievať podmokom, bez zmáčania listov alebo sprchovou hlavicou ku koreňom. Ovocným stromom doprajeme zálievku menej často, zato veľmi výdatnú.
98. Zelené hnojenie
Na záhon po zbere, na ktorom už tento rok nepočítame s pestovaním, vysievame plošne takzvané zelené hnojenie. Ide o rýchlorastúce druhy rastlín. Vo výške približne 20 – 30 cm ich pokosíme, necháme zvädnúť a zapracujeme do pôdy. Facéliu alebo pohánku môžeme nechať aj vykvitnúť, sú lákadlom pre včely.
99. Zeler
Počas vegetácie kypríme pôdu, likvidujeme burinu a pravidelne rastliny zavlažujeme, pretože neznášajú sucho. Prihnojíme ich hnojivom s obsahom bóru. Pri okopávaní neprihŕňame pôdu k rastlinám, skôr naopak. Spodné listy priebežne zberáme a používame ich ako vňať na ochutenie šalátov, polievok alebo cestovín.
100. Zemiaky
Dôležité je kopcovanie, prvýkrát pri výške rastlín 10 cm, druhý zhruba pri 20 cm. Porast udržiavame v nezaburinenom stave. Stredne neskoré odrody vysádzame v júni až júli. V suchom období ich zavlažujeme, najmä počas kvitnutia.
Pravidelne, aj každé dva-tri dni, kontrolujeme spodnú stranu listov – hľadáme oranžové vajíčka, ktoré rozpučíme medzi prstami priamo na liste. Predídeme tak holožerom, ktoré spôsobujú larvy pásavky zemiakovej. Zo začiatku, kým nevyschne všetka vňať, vykopávame úrodu prebierkou.
101. Zmiešané výsadby
Ide o pestovanie dvoch a viacerých druhov rastlín v jednom záhone, zvyčajne zelenín a byliniek. Vhodne zvolené druhy sa vzájomne podporujú pri raste, napríklad svojimi výlučkami do pôdy alebo arómou, ktorou odpudzujú niektoré škodce. Kvitnúce rastliny zase lákajú opeľovače, ktoré potom ľahšie objavia aj menej nápadné kvety zeleniny.
Všetky časti seriálu:
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 1. časť: A – G
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 2. časť: H – K
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 3. časť: L – P
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R – Z
Text: Ing. Monika Felixová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Viete mi niekto poradit s pestovanim Alocasie? Kupila som si pred par mesiacmi j…