Leto je obdobím, keď nás zeleninová záhrada začína odmeňovať. Ak chceme, aby úroda bola vyššia ako minulý rok, musíme sa o zeleninu správne postarať. Zároveň prichádza čas, keď môžeme vysiať zeleninu na jesenné či skoré jarné obdobie.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- zeleninové osivá (špenát, valeriánka a pod.)
- hnojivá na zeleninu
- ochranné prípravky proti škodcom a chorobám
- drevená vlna
- špagát
Nástroje:
- krhla s vodou
- motyka alebo ručný kyprič
- záhradnícke nožnice
- pracovné rukavice
- nádoba na odpad
Náročnosť: *
Ľudia: 1
Obdobie: leto
Postup
1. PLODY
Kontrolujeme, aby dozrievajúce plody tekvíc, cukiet, patizónov a inej plodovej zeleniny neležali na vlhkej pôde. Praktickou pomôckou je drevená vlna – ak ich včas podložíme, plody nebudú ohrozené plesňou.
2. PAPRIKY
Ak budeme plody zeleniny pravidelne zberať, dozrievať budú ďalšie. Plody paprík je vhodné odstrihávať nožnicami, predídeme tak poškodeniu rastliny. Nezabúdame na výdatné zavlažovanie a prihnojovanie.
3. BAKLAŽÁNY
Oveľa viac ako dozreté baklažány chutia polozrelé. Nečakajme preto so zberom príliš dlho. Podobné pravidlo platí aj pri cuketách.
4. MRKVA
Mrkvu obvykle zberáme počas celého leta. Ak nechceme, aby vňať zostala v pôde, mrkvu jemne zatlačme najskôr smerom do pôdy a následne vytiahnime. Ideálne je ale mrkvu vyťahovať pomocou vidiel.
5. FAZUĽA
Rovnako platí, že pravidelný zber strukov podporuje ďalšie kvitnutie a tvorbu nových strukov. Dôležité je tiež výdatné zavlažovanie, najmä počas najhorúcejších dní.
6. RAJČIAKY
Počas leta je vhodné odstrániť spodné listy na rajčiakoch, ktoré sú najbližšie k pôde. Potrebné je tiež vyštipovať bočné výhonky. Kolíkovým druhom treba teraz zaštipnúť aj rastový vrchol. Dozrievanie plodov sa urýchli.
7. PRIVÄZOVANIE
Kolíkové rajčiny pravidelne priväzujeme k pevným oporám. Zabránime tým ich polámaniu či pováľaniu počas silnejšieho vetra alebo búrky.
8. ŠKODCE
Hriadky neustále kontrolujeme. V suchom a teplom lete sa na hlúbovinách objavujú skočky. Likvidujme ich okamžite po objavení. Do postrekovej tekutiny musíme pridať pri týchto rastlinách aj zmáčadlo.
9. OKOPÁVKA
Zeleninu je vhodné priebežne okopávať. Likvidujeme tým drobnú burinu, narušujeme pôdny prísušok a zároveň umožníme prienik vzduchu ku koreňom pestovanej zeleniny.
Dobrá rada
Hriadky, z ktorých sme pozberali zeleninu, môžeme ďalej využiť. V lete je ideálny čas na výsev rôznych druhov zelenín. Hriadky si však dôkladne pripravme, skyprime a urovnajme.
Na jesenný zber si tak môžeme vysiať špenát, chutnú šalátovú zeleninu – valeriánu, ľadový šalát, cibuľku na zber vňate, okrúhlicu, čakanku. Úspech môžeme mať aj s reďkovkou, ktorej osivo môžeme vysievať až do konca septembra.
Mladým rastlinám nebude prekážať chladnejšie jesenné počasie, vyhovovať im bude jesenná vlaha, vďaka čomu budú bulvičky chuťovo jemnejšie. Na prezimovanie, a teda aj jarný zber, môžeme vysiať mrkvu karotku, paštrnák, čierny koreň a petržlen. Majme na pamäti, že letné výsevy nesmú nikdy úplne vyschnúť. Postarať sa preto treba o ich pravidelné zavlažovanie, niekedy je to potrebné ráno aj večer.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, Daniel Košťál, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, viete mi poradiť, resp. potvrdiť, či je to mangold alebo niečo iné?…