Ak chcete onedlho zberať zo zeleninových hriadok chutné rajčiny, papriky či patizóny, mali by ste sa o vysadené rastliny dôkladne postarať. Zalievanie je síce nevyhnutné, no zďaleka nie je jedinou cestou k úspechu.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- hnojivo na plodovú zeleninu s rohovinou
- tekuté hnojivo na plodovú zeleninu
- ochranné postreky podľa potreby
Náradie:
- kyprič pôdy
- krhla s vodou
- nožnice
- pracovné rukavice
Postup
1. PRÍPRAVA
Kým sa pustíme do hriadok, nachystáme si krhlu s odstátou vodou, ručný kyprič pôdy, hnojivá a nožnice, ktoré nezabudneme vydezinfikovať.
2. BURINA
Zlikvidujeme všetku burinu okolo vysadených paprík. Ak ide o burinu s kolovitými koreňmi, postupujeme opatrne, použijeme radšej úzku lopatku na hlbkokoreniacu burinu.
3. PREKYPRENIE
Pôdu okolo rastlín prekypríme. Týmto spôsobom môžeme zlikvidovať ešte drobné buriny. Zároveň tým narušíme pôdny prísušok a umožníme, aby sa ku koreňom dostalo viac vzduchu.
4. PREBIERKA
Odstránime všetky suché, poškodené alebo škodcami či chorobami (v prvotnom štádiu) napadnuté listy. Použijeme na to bežné, no dobre vydezinfikované nožnice.
5. ZÁLIEVKA
Papriky na hriadke musíme intenzívne zavlažovať, aby sme prevlhčili celú koreňovú oblasť. Voda nesmie byť studená a nesmie obsahovať chlór. Zavlažujeme ráno a nie na listy.
6. PLODY
Ak pri kontrole porastu náhodou objavíme poškodené, zdeformované alebo škodcami napadnuté plody, odstránime ich. Zbytočne by rastlinu vysiľovali.
7. PRIHNOJENIE
Papriky priebežne prihnojujeme. Prejaví sa na to množstve plodov a ich kvalite. Použijeme tekuté alebo tuhé viaczložkové hnojivo. Ideálne je hnojivo na plodovú zeleninu.
8. PATIZÓNY
Ak chceme dopestovať množstvo patizónov a cukiet, opäť je nevyhnutné intenzívne zavlažovanie. Najlepšia je na to odstáta voda a zavlažovanie podmokom, nie na listy či plody.
9. KONTROLA
Vysadené rastliny pravidelne kontrolujeme, aby sme zachytili prípadného škodcu či chorobu ešte na začiatku. Ani jedno, ani druhé sa nesmie rozvinúť naplno, inak prídeme o úrodu.
10. BOČNÉ VÝHONKY
Paradajky potrebujú okrem vody a hnojiva aj vyväzovanie a vyštipovanie bočných výhonkov – zálistkov. Rastliny vďaka tomuto zásahu zmohutnejú a prinesú väčšie plody.
11. NEBEZPEČNÁ CHOROBA
Jednou z veľmi často sa vyskytujúcich chorôb je v prípade paradajok fytoftóra zemiaková. Ak nájdeme prvé napadnuté listy, ihneď ich odstrihneme a rastlinu ošetríme fungicídnym prípravkom.
Dobrá rada
Čo ohrozuje papriku v lete
Rastliny môžu napadnúť vírusy a hubové ochorenia, prípadne živočíšne škodce. Z vírusových ochorení to môže byť mozaika či pestrosť. Pred vírusovými chorobami sa dá brániť len nasadením preventívnych opatrení. V prvom rade je to kvalitné osivo, resp. kvalitné priesady, no hlavne hygiena práce aj substrátov. Vždy je teda potrebné nakupovať priesady u osvedčených obchodníkov alebo kúpiť kvalitné osivo a dopestovať si ich svojpomocne. Mnohé súčasné odrody paprík sú už proti vírusovým ochoreniam odolné.
Okrem toho môže rastliny napadnúť škvrnitosť, fytoftóra či stolbur. Pri pestovaní paprík sa často stretávame aj s voškami. Hlavne ak ide o rastliny oslabené a pestované v nevyhovujúcich podmienkach. Na ich likvidáciu sa dajú použiť biologické aj chemické prostriedky.
Odborník radí:
Povrch pôdy okolo rastlín je ideálne prekypriť po každej závlahe.
Pravidelným zberom plodov znásobujeme množstvo tých nových.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, viete mi poradiť, resp. potvrdiť, či je to mangold alebo niečo iné?…