Papriku môžeme úspešne pestovať na hriadke, v skleníku, dokonca na väčšom balkóne. Teplomilná paprika je dnes v ponuke v neprebernom množstve odrôd. Základom pestovateľského úspechu sú kvalitné a zdravé priesady.
Keďže vypestovanie priesad nejaký čas trvá, je vhodné začať včas, podľa možnosti v mesiacoch február, najneskôr začiatkom marca. Zimné dni môžeme zároveň využiť na plánovanie výsadieb a tiež na nákup zeleninových osív. V zásade platí, že čím skôr sa na nákup osiva vyberieme, tým zaujímavejšie kultivary papriky môžeme zohnať. Ideálny základ poskytnú osvedčené kultivary, nebojme sa však vyskúšať aj niečo nové.
Paprikové priesady potrebujú hlavne dostatok svetla, inak sa vyťahujú, lámu, sú nekvalitné a náchylnejšie na napadnutie chorobami. Na okenných parapetoch síce nebývajú ideálne svetelné podmienky, no je to lepšie miesto ako niekde ďalej od okna. Zvlášť vhodné sú slnečné okenné parapety.
Začíname
Základom úspechu je správny výsevný substrát. Hoci to často láka, nepoužívame zeminu zo záhrady, staré substráty ani kompostovú pôdu.
V ponuke trhu je dnes už množstvo substrátov, väčšinou na báze rašeliny, ktoré sú ošetrené proti chorobám a škodcom a neobsahujú ani semená burín. Tieto výsevné substráty majú nízky obsah živín, preto v nich rastliny nemôžu zostať dlhodobo. Pri použití kvalitného substrátu získame zdravé a pevné sadenice. Trendové sú supresívne substráty.
Naplnenie a výsev
Pestovateľské nádoby si pripravíme, očistíme, prípadne ich vydezinfikujeme vriacou vodou. Začneme tým, že debničku alebo hrantík vystelieme novinovým papierom (pri plastových hrantíkoch toto odpadá) a naplníme ich výsevným substrátom niekoľko centimetrov pod horný okraj.
Následne vysievame semená papriky buď priamo z vrecúška, alebo si osivo nasypeme do dlane a vysievame prstami druhej ruky. Výsevy musia byť rovnomerné, osivo sa nemá dotýkať. Nemusíme vysievať do riadkov, pretože aj tak budeme mladé rastlinky pikírovať.
Umiestnenie a dokončenie
Po výseve semená zasypeme tenkou vrstvou substrátu a jemne ho utlačíme. Povrch dôkladne pokropíme vodou. Nepoužívame silnejší prúd vody z krhličky, aby sa semená nevyplavili. Po prvom zavlažení môžeme substrát zakryť fóliou, čím podporíme vytvorenie priaznivej mikroklímy, a substrát so semenami udržiavame neustále vlhký.
Nádobu umiestnime na teplé miesto pri okne. Fóliu ponecháme na nádobe až do vyklíčenia rastlín, pričom výsevy pravidelne vetráme, čiže ju sem-tam na chvíľu zložíme nabok. Ak okno používame na vetranie, dáme pozor na chladný vzduch zvonka, aby papriky „neprechladli“.
Pestovanie
Výsevy pravidelne a rovnomerne zavlažujeme odstátou vodou, ktorá má teplotu miestnosti. Mladé papriky reagujú veľmi citlivo na studenú vodu. Substrát nesmie na dlhší čas preschnúť, inak ohrozíme mladé rastlinky. Prihnojovanie nie je potrebné, výsevný substrát obsahuje základné množstvo živín pre klíčiace rastliny.
Miestnosť s výsevmi vetráme, ideálne počas slnečných a nie mrazivých dní. Po vyklíčení rastlín nezabudneme odstrániť z nádob fóliu. Usilujeme sa dodržať teplotu odporúčanú na klíčenie, čo je paprike okolo 22 až 24 °C. Vhodné je aj mierne kolísanie medzi dennou a nočnou teplotou.
Postup výsevu
1. NAPLNENIE
Substrát, ideálne mierne vlhký, jemný a bez nežiaducich prímesí, nasypeme do pripravenej nádoby.
2. UTLAČENIE
Nádobu naplníme substrátom cca 2 až 3 cm pod horný okraj. Urovnáme ho a jemne utlačíme.
3. VÝSEV
Osivo papriky vysievame naširoko na povrch substrátu v nádobe, ideálne priamo z vrecúška. Klíčivosť semien môžeme jednoducho zvýšiť tak, že semienka pred výsevom namočíme na 12 hodín do vlažnej vody.
4. ROVNOMERNOSŤ
Osivo vysievame rovnomerne po celej ploche tak, aby sa jednotlivé semienka nedotýkali.
5. ZASYPANIE
Osivo zasypeme tenkou vrstvou výsevného substrátu tak, aby boli celkom zakryté. Jemne utlačíme.
6. ZAVLAŽENIE
Výsevy výdatne zavlažíme jemným postrekom, nie silnejším prúdom vody, aby sa semená nevyplavili.
7. OZNAČENIE
Aby sme mali prehľad, výsevy označíme. Môžeme použiť plastové menovky.
8. ZAKRYTIE
Nádobu s vysiatou paprikou môžeme zakryť priehľadnou fóliou, čo podporí priaznivú mikroklímu.
Viete, že…
… mladé klíčiace papriky sú náchylné na takzvané padanie klíčnych rastlín? Ide o hubovú chorobu, pri ktorej rastlinka vädne, na stonke tesne nad ňou stmavne a „spadne“ na substrát. Na krčku stonky vidíme tmavé zhnité miesto. Chorobe predchádzame preventívnym chemickým alebo biologickým postrekom, použitím supresívneho substrátu. Zásah však môžeme odložiť aj do bodu, keď začnú vädnúť prvé rastliny. Výskyt choroby podporuje premáčanie substrátu a vysoká vzdušná vlhkosť.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, potreboval by som radu. Prvy krat skusam predpestuvavat tekvice a cuk…