Taká nenápadná zelinka. A pritom čarodejnica v kuchyni a pomocnica pri zdraví. Môžete ju mať celoročne vždy čerstvú. Je veľmi odolná a aj na záhone vydrží prekvapivo dlho.
Ostošesť som zbierala v decembri, aj teraz si spod snehu ešte čosi vyhrabem. Síce ju treba viac umyť od nečistôt, ale silnejší prúd to raz dva vybaví.
Netreba však čakať na núdzu a ľahko si petržlenovú vňať dopestujete aj doma na okne. Nemusíte potom vybiehať ani do záhrady. Keď si ju vypestujete rovno v kuchyni, bude po ruke už nielen metaforicky, ale aj doslova.
Kúzelné pestovanie bez hliny
Nie je to žiaden autorský objav roka, ale stará dobrá klasika. Konček petržlenu, ktorý by ste inak vyhodili, skrátka nevyhadzujte. Stačí mu maličká plytká miska a trochu vody, ktorú stačí občas obmeniť, respektíve doliať. No nie preliať. Nesmie vyschnúť, no nemá vo vode plávať, on si to cez ten rez zdola nasaje, koľko potrebuje.
Vňať vyženie takmer pred očami. Zbierať sa dá neraz už po troch- štyroch dňoch. Za týždeň hotové vetvičky. Na fotkách vidno posun každé dva dni. Celkom v pohode tempo.
Spoľahlivo sa rozbiehajú akékoľvek petržleny. Aj kupované v bežných obchodoch s už otrhanou vňaťou. Na jednom odrezku nechávam spravidla vyhnať vetvičky vňate raz alebo dvakrát.
Mojim odrezkom sa najlepšie darí na okne orientovanom na západ, ktoré má takto v zime naozaj striedmy prísun svetla a denné osvieženie pri otvorenej „vetračke“, keďže ide o kuchynský parapet. Na južných oknách mi zvyknú nahniť. Ale netrúfam si z toho robiť nejaký záver či odporúčanie, len sa delím o dlhodobú niekoľkoročnú skúsenosť.
Možno mimo kuchyne, keď to nemám na očiach, im aj zabudnem obmeniť vodu, prípadne doplniť, alebo majú naozaj radšej menej svetla a viac vetrania. Skúsiť to ale určite môžete na akomkoľvek mieste vo svojej domácnosti. Jediné dve komplikácie, ktoré môžu nastať je presušenie, čo je plne vo vašej pozornosti a nahnívanie, čomu sa dá tiež vyhnúť vhodným množstvom vody v nádobe.
Nie je to žiadna veda a neraz si takto dopĺňam zásoby aj v lete. Z praktického dôvodu, keď mám vňať naozaj doslova po ruke, nezabudnem a dám ju aspoň v malom množstve do väčšiny jedál.
Prečo je tak osožná
Petržlenová vňať obsahuje vitamíny, minerály a silice, ktoré sa dajú fantasticky využiť na posilnenie imunity, pri kašli a ochoreniach priedušiek, proti nadúvaniu a celkovo na zlepšenie trávenia, má protizápalové účinky, pomáha pri problémoch s močovými cestami, pomáha odvádzať vodu z organizmu, pôsobí ako jemné afrodiziakum.
Jediné obmedzenie má v tehotenstve, pretože pri veľmi veľkých dávkach môže spôsobiť sťahy maternice, kým ešte nie sú žiaduce. Spôsobov na využitie je neúrekom.
Prečítajte si tiež: Zvyšky zo zeleniny už nevyhadzujte! Radšej si z nich vypestujte zdravé vňate
Korenina
Klasika v kuchyni. Úplne na čerstvo nasekaný posypať prakticky na čokoľvek. Zemiaky, ryža, cestoviny, omáčky, mäso, syry, pomazánky… Do varenia prihodiť len na záver. Napríklad do mixovaných polievok vložiť až na konci a zamixovať so zvyškom. Do vývaru nasekanú vňať môžete pridať pre blahodarné účinky (aj chuť) až pri porciovaní na tanier. A viazaničku dať pre výbornú chuť vyvariť aj do polievky.
Výluh
Vetvičky zaliať teplou vodou a piť ako čaj sa odporúča pri užívaní ako liek. Najmä pri ťažkostiach s trávením či pri kašli alebo len tak na posilnenie imunity. Piť by sa mal výluh ešte teplý, cediť netreba, lístky po chvíli sadnú a držia sa dole v pohári.
Výluh sa dá použiť zvonka ako vlasová kúra, na zvýšenie lesku.
Medový petržlen
S medom v pomere vňať a med 1:2 nechať odstáť a ulizovať si po lyžičke každý deň je rovnako domáce prírodné liečivo, pôsobí antibioticky.
Pestovanie na viacerých frontoch
Pestovanie na mištičkách doma z odrezkov samozrejme nepokryje dopyt po vňati, ak máte záujem naozaj fungovať s týmto pomocníkom takmer denne a celoročne. Tu už pomôže záhrada, prípadne kvetináče.
Vňati v pôde stačí polotieň, ale mala by zniesť aj slnečné stanovisko. Siať sa dá od februára ako priesada alebo od marca semienko priamo do pôdy. Klíčivosť nemusí byť vždy 100%, treba s tým počítať. Je mnoho odrôd.
Odolnejšie sú kučeravé. Chuťovo preferujem tie nekučeravé, majú aj jemnejšie lístky, preto väčšinou volím viac odrôd a používam podľa situácie niečo do varenia, niečo na priamy konzum za surova a niečo ako liečivo do výluhu. Sušiť a mraziť sa dajú všetky. Ja suším veľké množstvo do domácej vegety. Inak ju veľmi neskladujem, keďže mať neustále čerstvú naozaj nie je problém.
Zjari dostať v záhradkárstvach či supermarketoch aj hotové priesady, takže ak by ste mali chuť mať rovno hotovo, pokojne siahnite aj po takomto riešení. Pri dlhodobom pestovaní v kvetináči bude lepšie presadiť do väčšej nádoby, ale určite poslúži aj na balkónoch a terasách a nielen na záhonoch.
Text a foto: Martina Töröková
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či treba pretrhat petržlen po vykliceni alebo…