Mohlo by sa zdať, že záhradkárska sezóna bude pomaly končiť. Napriek tomu môžeme začiatkom septembra vysievať na uvoľnený záhon druhy a odrody zelenín s krátkym vegetačným obdobím, aby sme ešte stihli pozbierať nejakú úrodu.
Uprednostňujeme odrody, na ktorých je aj priamo napísané, že sú vhodné nielen na jarný, ale aj na jesenný výsev. Ak sa nedostaneme do záhradkárskeho obchodu a ostali nám semená z jarnej sezóny, hoci iba so spomenutým jarným termínom, použijeme aj tie.
Môžeme vysievať kôpor, špenát, šalát, reďkovku, rukolu. Čo sa týka reďkovky, viete, že okrem koreňa sú jedlé aj listy? Namiesto klasického pretrhávania môžeme prebierkou zbierať už klíčne listy, ktorými si ozdobíme chlebík. Majú totiž tvar srdiečka. Pri zbere mladých koreňov si mladé listy môžeme odložiť a pripraviť si z nich pesto. Môžeme doň pridať aj šalátové a rukolové listy.
Výsevy počas sucha zalievame. Pred skorými zimnými mrazmi ich chránime zakrytím bielou netkanou textíliou.
Výsevy krok za krokom
1. Príprava hriadky
Hriadku odburiníme, motykou skypríme, „pohrabličkujeme“. Malým ručným náradím pripravíme riadok – výsevné lôžko. Jeho dno zavlažíme.
2. Výsev
Vysievame na zavlažené lôžko priamo z vrecúška alebo si semienka vysypeme na dlaň a vysievame ich prstami druhej ruky.
3. Prihrnutie
Ak vysievame do vyvýšeného záhona a v malom množstve, môžeme pôdu na semienka prihrnúť rukou. Pri väčších výsevoch používame hrable.
4. Utlačenie
Pri výseve krátkych riadkov do vyvýšeného záhona ich povrch zľahka utlačíme rukou, inak na utlačenie používame drevenú dosku alebo hrable, ktorými pôdu zhora „pobúchame“.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Ing. Monika Králová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Poradite, co este mozem vysiat tento mesiac, pripadne co dat po cesnaku a cibuli…