Cvikla patrí medzi veľmi populárnu koreňovú zeleninu. Jej pestovanie je nenáročné a účinky na zdravie veľmi prospešné. Ukážeme vám, ako rôzne sa dá využiť a na čo si dať pozor pri jej konzumácii.
Poznáte ju možno pod názvom červená repa, repa alebo jednoducho cvikla. Z latinčiny Beta vulgaris. Ide o zeleninu, ktorá má nezameniteľnú chuť, farbu aj štruktúru. Niekomu možno za surova pripomína chuť hliny, no varením sa jej chute diametrálne menia. Cviklové recepty patria k veľmi obľúbeným, pretože účinné látky, ktoré cvikla obsahuje, dokážu byť pre človeka veľmi prospešné.
Niečo viac o jej obsahu a vedľajšie účinky cvikly
Cvikla má v sebe veľa vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje mangán, horčík, draslík, železo, meď a fosfor, sodík, vápnik, selén aj zinok. Je dokonalým antioxidantom. Nachádza sa v nej vláknina podporujúca dobré fungovanie čriev, antokyány chrániace pred vznikom rakoviny aj vitamín C. Odporúča sa konzumovať pri problémoch s krvným tlakom, aj pri diétach.
Hoci je cvikla zdravou potravinou, netreba to preháňať s konzumáciou. Za deň stačí vypiť len jeden pohár cviklovej šťavy, alebo ju v primeranom množstve pridať do jedál. Inak vám hrozí možný obličkový záchvat.
Konzumovať ju môžete aj pár týždňov po vysadení
Možno by ste to nepovedali, ale cvikla sa dá konzumovať už krátko po jej vysadení. Cviklové listy obsahujú dokonca oveľa viac železa než tie špenátové. Stačí ich natrhať a pridať do šalátov alebo do smoothie. Za vyskúšanie stojí tiež pestovanie mikrobyliniek, kde sa hodí práve pestovanie cviklových výhonkov.
Ako ju spracovať „za surova“
Väčšina druhov ovocia a zeleniny sa dá konzumovať za surova, bez ďalšej tepelnej úpravy. Rovnako je to aj s cviklou. Nezabudnite ani na sladké mlsanie v podobe čerstvo odšťavenej cvikly v kombinácii s jablkom a mrkvou. Čerstvá šťava je sladká bez použitia akéhokoľvek sladidla a naviac je plná vitamínov a minerálov. Samotná chuť cvikly sa v tejto kombinácii príjemne prepojí s jablkami a mrkvou, takže bude určite chutiť aj tým, ktorí štandardne pre cviklu nemajú dostatok nadšenia.
Odpad z odšťavenej zeleniny nevyhadzujte. Pripravte si z neho sladký šalát. Ak sú odšťavené zvyšky priveľké, rozmixujte ich ešte trochu ponorným mixérom, pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy a lyžičku medu. Zmes krásne pustí šťavu a šalát nebude vôbec suchý, ako by sa pôvodne mohlo zdať.
Tradícia cviklových receptov
Cvikla sa spracovávala v našich domácnostiach už dlhé stáročia. Určite poznáte cviklu zavarenú v sladkokyslom náleve alebo pečenú cviklu.
Cviklové menu si môžete obohatiť cviklovou krémovou polievkou a cviklovým rizotom.
Cviklová polievka
Princíp prípravy polievky je rovnaký, ako pri tekvicovej polievke. Na oleji osmažíme cibuľku, na kocky nakrájané 4 väčšie cvikly, dve mrkvy a jeden petržlen. Zalejeme vývarom, povaríme a rozmixujeme ponorným mixérom. Na záver zjemníme sladkou smotanou a dochutíme soľou a korením. Podávame pokvapkané olivovým olejom a posypané semienkami, napríklad chia a bielym sezamom.
Cviklové rizoto
Cviklové rizoto je na prípravu rovnako nenáročné. Na cibuľke krátko opečieme ryžu, podlejeme ju vývarom a varíme s podlievaním, kým ryža nie je takmer hotová. Pridáme uvarenú cviklu (stačí 2-3 menšie) nakrájanú na kocky spolu s jej šťavou. Osolíme, okoreníme, pridáme plátok masla a trošku sladkej smotany na zjemnenie. Podávame s hoblinkami syra.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Mgr. Zuzana Mišotová, isifa/Shutterstock
Hlasia mrazy, ale momentalne nemam cas ist na zahradu. Myslite, ze to cvikle neu…