Kyslú kapustu môžeme s prehľadom zaradiť medzi superpotraviny. Navyše, často práve našu domácu, bio, poctivo a s láskou naloženú. Práve v tomto čase oslabenej imunity a stresu je na jej konzumáciu to správne obdobie. V zimných mesiacoch je ideálnym zdrojom vitamínu C a vlákniny.
Tradičná kapusta s bohatou históriou
Vedeli ste, že kapusta sa pestuje už viac ako 4000 rokov? Patrí medzi najstaršiu kultivovanú zeleninu. Pochádza zo západného Stredomoria. V minulosti sa jej pripisovala božská moc a patrila medzi osvedčené lieky proti skorbutu (choroba z extrémneho nedostatku vitamínu C). Bola považovaná za všeliek, využívala sa pri liečbe žalúdočných vredov aj v čase morových epidémií. Spôsob výroby kyslej kapusty údajne prevzali v stredoveku Slovania od Tatárov.
Varením, pečením a sterilizáciou sa živiny v kapuste ničia, preto je ideálna na konzumovanie v surovom kvasenom stave. Už 200 g kyslej kapusty v surovom stave pokryje denné množstvo potrebného vitamínu C. Predovšetkým v súčasnom období je dôležitým a dostupným prostriedkom na zvýšenie imunity.
Kyslá kapusta je veľmi účinná pri neutralizácii veľkého množstva tukov, preto sa často podáva aj pri zabíjačových špecialitách.
Chcete si zvýšiť imunitu? Domáca kvasená kapusta verzus kyslá kapusta z obchodu
Domáca kvasená kapusta je tým najlepším zdrojom vitamínov a probiotík. Dôvod vysokého podielu probiotík je ten, že neprešla pasterizáciou. Za svoju kyslú chuť vďačí bakteriálnemu kvaseniu a kyseline mliečnej. Tá kapusta, ktorú kúpite v obchodoch, obsahuje okrem kapusty a soli aj množstvo korenín a neželaných konzervačných látok. Je zároveň možné, že neobsahuje žiaden vitamín C. Domáca kvasená kapusta zvyšuje celkovú odolnosť voči infekciám a aktivizuje imunitný systém. Je výborným prostriedkom na obnovenie črevnej mikroflóry.
Vedeli ste, že kyslá kapusta je z hľadiska trávenia zdraviu prospešnejšia než čerstvá kapusta v nespracovanom stave?
Kapusta ako domáce probiotikum
Tráviaci systém môžeme pokojne označiť za vstupnú bránu nášho zdravia. Je alfou a omegou našej imunity. Ak si uvedomíme, že každým sústom jedla možno vkladáme do nášho tela množstvo nestráviteľných, zaťažujúcich, ba až toxických potravín, sme na správnej ceste k zdravšiemu životnému štýlu.
V súčasnej hektickej a konzumnej dobe máme tráviaci systém zaťažený priemyselne spracovanými potravinami, polotovarmi, liekmi, často zbytočnými doplnkami stravy, antibiotikami a predovšetkým deficitom čerstvých organických látok. Vitamíny, enzýmy, vláknina, probiotiká v prirodzenej forme sú tou najlepšou voľbou na ceste k celkovému zdraviu. Jednoduchosť a lokálnosť v stravovaní, dostatok čerstvej sezónnej potravy, sú kľúčom k uzdraveniu zaťaženého organizmu. Je to zároveň cesta k lepšej imunite a odolnosti voči ochoreniam. Kyslá kapusta poslúži ako výborné probiotikum plné vlákniny, živín a zložiek podporujúcich trávenie.
Kvasená kapusta je výborným zdrojom živých probiotík a enzýmov. Vďaka fermentácii sú v ľudskom tele tieto výnimočné zložky výborne prijímané.
Aké dôležité vitamíny obsahuje kyslá kapusta?
- vitamín C
- betakarotén (provitamín A)
- vitamín K
- vitamíny skupiny B (B1, B6, B9)
- minerálne látky (železo, vápnik, fosfor, zinok, horčík, fluór)
- probiotiká
- antioxidanty a fytonutrienty
Zdravotné benefity kyslej kapusty:
- pomáha pri trávení
- zabraňuje zápche
- lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy
- zvyšuje imunitu
- napomáha hojeniu rán
- zlepšuje zrážanlivosť krvi
- znižuje hladinu cholesterolu
- bojuje proti rakovinotvorným bunkám
- je ideálna pre diabetikov
- pôsobí proti toxínom
- pomáha pri depresii
- predchádza infarktu
- pomáha pri chudnutí
- poslúži aj ako afrodiziakum
Juška – kapustová voda plná vitamínov
Kyslá voda z kapusty je často zaznávaná a vylievaná. Je to nesmierna škoda, pretože obsahuje významné množstvo probiotík. Šťava z kapusty lieči žalúdočné vredy. Už jeden deciliter čerstvej šťavy z kapusty 3-krát denne sa môže využiť ako doplnok pri liečbe podráždeného alebo zapáleného hrubého čreva.
V niektorých regiónoch Slovenska má však juška významné miesto. Varia sa z nej strukovinové či hubové polievky, ale i štedrovečerná polievka máčanka.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte som Katarinka Babina