Hoci je zima v plnom prúde, už teraz sa môžeme pripraviť na novú sezónu a začať s predpestovaním. Práve v týchto dňoch je najvyšší čas vysievať jarný šalát, papriku, zeler, skorý kaleráb, skorý karfiol a hlávkový kel.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na výsev
- výsevná miska
- osivo zeleniny
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- menovka a ceruzka
- pravítko
- rozprašovač alebo krhla s polievacou ružicou
Postup
1. PRÍPRAVA
V ideálnom prípade vysievame do vykurovaného skleníka, prípadne do zimnej záhrady, môžeme ale aj na parapet. Najskôr si však pripravíme pevnú výsevnú misku, substrát určený na výsevy a rozmnožovanie, vybrané zeleninové osivá, záhradnícku lopatku a krhlu s vodou.
2. ČISTENIE
Prvým dôležitým krokom je vyčistenie výsevnej misky. Vždy pritom používame kefu a saponát. Po čistení misku aj vydezinfikujeme. Je to výborná prevencia hubových chorôb. Nakoniec misku vystelieme papierom, no nie je to nevyhnutné.
3. SUBSTRÁT
Pripravenú nádobu naplníme substrátom v dvoch vrstvách. Na spodok dáme hrubšiu frakciu a navrch ten istý substrát, ale najemno preosiaty. Používame výhradne substrát na výsevy, ktorý je sterilizovaný, aby sa vylúčilo riziko hubových chorôb.
4. UTLAČENIE
Do polovice naplnenú misku opatrne utlačíme, v strede aj po bokoch. Dôležité je, aby bol substrát v jednej rovine, nesmú v ňom byť preliačiny.
5. OSIVO
Pripravíme si zeleninové osivá. Ešte pred rozbalením si dôkladne preštudujeme hĺbku výsevu i nároky na svetlo. Niektoré semená totiž klíčia v tme, iné zasa na svetle – tie by sme nemali pri výseve zasypávať substrátom.
6. RIADKY
Semená môžeme vysiať buď naširoko, alebo do riadkov. Výsev naširoko je praktický, pretože aj tak budeme neskôr mladé rastlinky jednotiť. Ak sa rozhodneme pre výsev do riadkov (v rámci jednej nádoby vysievame viac druhov), prstami vytvoríme plytké riadky vzdialené od seba aspoň 5 cm.
7. VÝSEV
Sejeme rovnomerne a dbáme na to, aby sa semená navzájom nedotýkali. Spôsobovalo by to problémy pri klíčení. Dáme tiež pozor, aby sme osivo nevysiali príliš hlboko. Mnohé druhy zeleniny sú totiž na hĺbku výsevu veľmi citlivé.
8. ZASYPANIE
Ak sú semená príliš nahusto, môžeme ich opatrne v riadku porozkladať. Teraz je ešte príležitosť na opravu. Vďaka redšiemu výsevu budeme mať pevnejšie priesady. Nakoniec osivo zasypeme tenšou vrstvou substrátu a utužíme doskou.
9. ZÁLIEVKA
Utužený substrát opatrne zavlažíme. Použijeme buď rozprašovač, alebo krhlu s polievacou ružicou. V žiadnom prípade nezavlažujeme prúdom vody, mohli by sme semená vyplaviť, prípadne zmiešať spolu rôzne druhy.
10. OZNAČENIE
Veľmi praktické je, keď si výsevy označíme. V rámci jednej nádoby si totiž môžeme vysiať nielen viac druhov zeleniny, ale aj rôzne odrody jedného druhu. Ideálne je poznačiť si na menovku aj dátum výsevu.
Dobré rady
Substrát
Časť substrátu necháme bez úpravy a časť preosejeme. Pozor, používame výhradne substrát určený na výsev a rozmnožovanie! Ide o vyľahčený, vzdušný substrát na báze rašeliny, ktorý je sterilný. Neobsahuje semená burín, spóry húb či zárodky chorôb. Z tohto dôvodu nepoužívame záhradnícky substrát, zeminu zo záhrady či preosiaty kompost.
Osivo
Nakupujeme u osvedčených predajcov. Odoláme ponuke lacného, ale neznámeho osiva, ktoré nemusí mať potrebnú klíčivosť. Rovnaký problém môžu mať akciové balíčky z predchádzajúcich sezón. Vo všeobecnosti sa klíčivosť osív zeleniny pohybuje od 1 do 10 rokov, takže ak nám nejaké balenia zostali z minulého roka, skôr, ako sa pustíme do vysievania, je dobré urobiť skúšku klíčivosti. Zopár semien uložíme na navlhčený filtračný papier. Udržiavame ho vlhký niekoľko dní a zistíme, ako semená klíčia. Je dobré vedieť, že najdlhšiu klíčivosť majú strukoviny a plodová zelenina.
Podmienky
Misku s výsevom umiestnime do skleníka alebo na okenný parapet. Optimálna teplota je 15 – 20 ⁰C, pri plodovej zelenine môže byť vyššia. Počas klíčenia nesmie teplota kolísať. Dôležité je aj vetranie počas slnečných zimných dní a svetlo. Ak ho je málo, rastlinky sa vyťahujú, sú krehké a lámu sa. Pri silnom slnečnom žiarení zasa výsevy tienime. Vyrastajúcu zeleninu pravidelne zavlažujeme odstátou vodou s teplotou asi o 2 – 3 ⁰C vyššou, ako je teplota substrátu. Hnojiť netreba, stačí až po jednotení.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcem sa opýtať 1x v živote si idem vypestovať vlastné priesady zo…