Dobrý deň, ja mám na vás vlastne dve otázky. Prvá sa týka substrátu na predpestovanie – treba ho pri vysievaní hnojiť? Druhá sa týka začiatku sezóny. Už som si niečo naštudovala, ale predsa, aké semienka sa dajú vysievať vo februári?
Odpoviem vám jednoznačne, zeminu na vysievanie semien na predpestovanie zeleninových priesad určite nehnojíme. Dokonca na tento účel ani nepoužívame žiadny záhradnícky substrát či dokonca pôdu zo záhrady. Naopak, použijeme substrát vyslovene určený na výsevy a množenie. Ten je totiž upravený tak, aby sa predišlo infekcii klíčiacich semienok hubovými spórami. Tomu sa, samozrejme, aj pri použití správneho substrátu nemusíte úplne vyhnúť, no aspoň výrazne znížite riziko hubového ochorenia.
Jedna vec je teda ochrana, pričom ide o to, aby substrát nebol kontaminovaný. Klíčiace rastlinky sú totiž najzraniteľnejšie. Druhý dôvod, prečo nepoužívať iný substrát ako ten na množenie a zároveň nehnojiť, je uľahčenie klíčenia. Vo fáze klíčenia a vývoja mladej rastlinky totiž nie je potrebné zásobenie substrátu živinami, tie má totiž rozvíjajúci sa klíčok zo semienka. Naopak, ak je pôdny roztok nasýtený živinami, mohol by byť pre mladé rastlinky ťažšie prijateľný.
Ešte sa krátko vrátim k sterilite výsevného substrátu. Mnohí záhradkári si pripravujú výsevný substrát sami. Používajú na to zmes piesku, perlitu a rašeliny a túto zmes potom aj preparujú alebo dokonca pečú. Je pravda, že prevažnú väčšinu choroboplodných zárodkov takto zničia, no s nimi aj tie dobré organizmy a stále nemajú istotu, že tie zlé zničili stopercentne.
Čo teraz vysievať?
Čo sa týka prvých výsevov, vaša otázka je ešte z polovice januára, keď bol aktuálny výsev zeleru na predpestovanie priesad na okenný parapet. V druhej polovici januára ste sa už mohli pustiť aj do výsevov semien paprík či baklažánov. No aj keď sa do toho pustíte až teraz vo februári, nič až tak nezmeškáte. Nikto nevie s určitosťou predpovedať, kedy reálne začne sezóna v záhrade a aké bude počasie na jar.
Ak by sa napríklad začiatok novej sezóny posunul na neskorší termín a vy by ste siali všetku plodovú zeleninu na predpestovanie už v januári, mohlo by sa stať, že priesady by ste mali už vyrastené a „zrelé“ na výsadbu von, no počasie by to ešte nedovoľovalo… Výsledkom budú buď dlhé, vytiahnuté priesady, alebo vysilené rastliny s prehusteným koreňovým balom.
Ak máte fóliovník či skleník, je to, samozrejme, jednoduchšie a neistého nástupu novej sezóny sa nemusíte až tak obávať. Mimochodom, skleník – do neho môžete už začiatkom februára (a niekde aj skôr) vysievať kaleráb, karfiol a šalát na rýchlenie.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…