Kápie, hrubostenné a ihlanovité papriky: Ktoré odrody si vybrať?

Kápie sú veľké, sladké a to z nich robí skutočné kráľovné paprík. Okrem toho sú tradičnou súčasťou obložených chlebíčkov. Chuť leča zase dotvárajú klasické ihlanovité papriky v odtieňoch zelenej.

Papriky typu kápia a kvadratické papriky v kuchyni
Foto: Shutterstock

Kápie

Pre odrody kápií je typický podlhovastý tvar so špicom, hrubé steny a sladká chuť. Plody môžu byť vo farbách od zelenej cez žltú až po oranžovú a červenú, jednoznačne najobľúbenejšie sú červené. Výborné sú čerstvé, ale vynikajú aj sterilizované v sladkokyslom náleve a oleji ako tradičný prvok obložených chlebíčkov. Južná kuchyňa ich pripravuje ako pečené a olúpané so syrom. Hodia sa aj do leča.

Odporúčané odrody

  • ‘Raduza F1’ – zelená aj červená, pod kryt aj na pole: Skorá odroda s veľkými plodmi v tvare širokého ihlanu sa pestuje na konzumáciu ako zelená aj červená. Je vynikajúca na konzerváciu, výborná na pečenie a plnenie.
  • ‘Thalia F1’ – sýtožltá, pod kryt: Poloskorá odroda s dlhými žltými úzko trojuholníkovitými plodmi. Plody sú šťavnaté, pred dozretím stredne zelené, v zrelosti sýtožlté s vysokým leskom a sladkastou chuťou.
Paprika typu kápia Thalia F1
‘Thalia F1’ Foto: MoravoSeed
  • ‘Parade’ – červená, pod kryt aj na pole: Poloskorá odroda je určená na pestovanie v skleníku a v teplejších oblastiach aj na poli. Plody sú zelené, v neskorej zrelosti sýtočervené. Výborná na konzerváciu aj priamy konzum.
  • ‘Ornela’ – oranžová, pod kryt aj na pole: Poloskorá odroda so šťavnatou a sladkou dužinou je výborná na priamy konzum aj konzervovanie. Plody majú úzky trojuholníkovitý tvar.  
  • ‘Tongua F1’ – červená, pod kryt: Poloskorá odroda s výnimočne dlhými, veľmi sladkými úzko trojuholníkovitými plodmi s dĺžkou 25 – 35 cm.
  • ‘Rafaelus F1’ – červená, na pole: Veľmi skorá odroda je primárne určená na zber plodov v botanickej červenej zrelosti. Sú vhodné na priamy konzum, konzervovanie a dobre znášajú krátkodobé skladovanie. Je odolná proti pôdnym hubovým chorobám aj bakterióze.
Paprika typu kápia Rafaelus F1
‘Rafaelus F1’ Foto: Semo
  • ‘Dvorana’ – žltooranžová, pod kryt aj na pole: Poloskorá odroda s hrubostennými trojuholníkovými plodmi, svetlozelené, dozrievajúce do žltooranžovej farby.

Kvadratické papriky

Plody sú hrubostenné (zo všetkých paprík majú najsilnejšiu stenu) s tupým zakončením, ich tvar pripomína menšiu kocku a môžu byť zelené, žlté, oranžové, červené i fialové. Sú sladké a šťavnaté, a preto ideálne na priamy konzum. Vďaka svojmu tvaru sú predurčené aj na plnenie napríklad mäsovou plnkou a následné zapekanie.

Odporúčané odrody

  • ‘Loran’ – netradičná fialová, pod kryt: Poloneskorá odroda s dekoratívnym sfarbením počas dozrievania, farba prechádza cez žltooranžové odtiene a lesklú červenú až po fialovú. Priemerná hmotnosť plodu 190 g.
Kvadratická paprika Loran
‘Loran’ Foto: MoravoSeed
  • ‘Saskia F1’ – svetlozelená, pod kryt aj na pole: Vyznačuje sa hráškovo zelenou farbou plodov v technickej zrelosti, v botanickej je sýtočervená. Chuť týchto veľkých obdĺžnikových plodov je mimoriadna.
  • ‘Nela F1’ – zelenkavobiela, na pole: Skorý hybrid s chutnými zelenobielymi plodmi, v botanickej zrelosti sú červené.
  • ‘Rubika F1’ – červená, pod kryt: Poloneskorý hybrid stredného až vyššieho vzrastu s veľkými červenými plodmi.
  • ‘Kubista F1oranžová, pod kryt: Poloskorý hybrid, plody sú v technologickej zrelosti tmavozelené, v botanickej zrelosti oranžové a lesklé.

Ihlanovité papriky maďarského typu

Klasické papriky podlhovastého ihlanovitého tvaru môžu byť sladké, mierne štipľavé aj štipľavé. Existujú dokonca aj odrody, ktoré majú štipľavé len rebrá, no nie steny. Stena týchto paprík je v porovnaní s kápiami či kvadratickými paprikami tenšia.

Zbierajú sa najmä v technologickej zrelosti, keď sú zelené. Ak ich na rastline necháme dlhšie, sfarbia sa podľa odrody napríklad do červena alebo oranžova. U nás sa pestujú odrody papriky ročnej. Nájdeme medzi nimi odrody na rýchlenie pod krytom, ale aj na pestovanie na poli.

Keďže nie sú veľmi hrubostenné, dobre sa uplatnia medzi krajcami chleba či v rožku. Hodia sa aj do šalátov, na varenie a sú neodmysliteľnou súčasťou leča.

Odporúčané odrody

  • Cynthia F1sladká, pod kryt aj na pole: Je určená najmä na pestovanie vo fóliovníku, v teplejších oblastiach aj na poli.
  • Slávus F1Sladká, pod kryt aj na pole: Väčšie a tvarovo i veľkostne vyrovnanejšie plody. Hybrid so stabilnými výnosmi.
Paprika ročná Slávus F1
‘Slávus F1’ Foto: Semo
  • Slovanus F1sladká, pod kryt aj na pole: Veľmi skorý hybrid. Mladé plody sú svetlozelené, v technologickej zrelosti smotanové so zelenkavým nádychom.
  • Lungy F1sladká, pod kryt aj na pole: Veľmi skorý vyšší hybrid s dobrým zdravotným stavom. V technologickej zrelosti sú plody zelené, v botanickej tmavočervené a vtedy sa dajú využiť podobne ako kápia.
  • Sharon F1 – sladká, pod kryt aj na pole: Veľmi skorý hybrid, pestovanie vonku je vhodné len v teplých oblastiach.
Paprika ročná Sharon
‘Sharon F1’ Foto: Moravoseed
  • Amy – sladká, pod kryt aj na pole: Skorá odroda tvoriaca väčšie plody. Na poli sa pestuje iba v teplých oblastiach.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, MoravoSeed, SEMO
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku