Počuli ste už o mykoríznych hubách a ich schopnosti pomáhať rastlinám? Opýtali sme sa odborníka na všetko, čo o nich potrebujete vedieť.

S Davidom Bromom zo spoločnosti ZC s.r.o., známej na Slovensku pod značkou Rosteto, sme sa rozprávali o tom, prečo sú mykorízne huby takým dôležitým partnerom pre rastliny v záhrade. Ako správne využiť ich potenciál, aké výhody prinášajú a čo všetko dokážu pre zdravie vašich rastlín? Prečítajte si celý rozhovor.
Výhody mykoríznych húb
Čo sú mykorízne huby?
Mykorízne huby sú organizmy, ktoré žijú na Zemi mnoho rokov, ale ich výhody pre záhrady začíname objavovať až teraz. Tieto huby pomáhajú rastlinám žiť lepší a veselší život. Naviažu sa na koreňový systém, čím ho násobne zväčšia a začnú s nimi spolupracovať. To je podstata mykorízy – rovnocenná spolupráca rastlín a húb. Je to ten správny symbiotický vzťah, kde ani jeden z partnerov nezneužíva toho druhého. Využívajú iba svoje prednosti a to, že každý z nich dokáže niečo iné.
Prečo a v akých prípadoch by sme ich mali zvážiť?
Mykorízne huby môžeme využiť v celej záhrade, pretože tento vzťah je prirodzený a v prírode bežný. V každej pôde sa nachádza súbor mykoríznych húb. Ak rastlina potrebuje pomôcť, vyhľadá ich a naviaže s nimi vzťah.
Mykorízne huby sú obzvlášť efektívne v neúrodnej pôde alebo tam, kde chýbajú živiny či vlaha. V posledných rokoch všetci vnímame čoraz väčšie výkyvy teplôt a zrážok, čo vytvára extrémne podmienky. Mykorízne huby majú tak veľké opodstatnenie a môžu pomôcť rastlinám prispôsobiť sa týmto zmenám.
Aké druhy mykoríznych húb sa v záhrade používajú a môžu používať?
Rastliny môžeme rozdeliť do dvoch až troch skupín. Prvou sú štandardné zeleniny a ovocné dreviny, ktoré nadväzujú vzťah s iným typom húb ako rastliny, ktoré vyžadujú kyslé prostredie. Kyslomilné rastliny vytvárajú vzťah s inými druhmi húb. Tie im dodávame v gélovej forme, ktorá obsahuje spóry a vlákna húb.
Plošne v záhrade používame mykorízu v podobe substrátu, ktorý je naočkovaný. To je zásadný rozdiel. V lesoch, na ihličnatých stromoch, prebieha zase trochu inak. Mykorízne huby nevstupujú priamo do štruktúry koreňových buniek, ale zostávajú na ich povrchu. Na rozdiel od tých záhradných, ako im hovorím ja, ktoré vstupujú priamo do koreňových buniek rastliny a stávajú sa jej súčasťou. Vzniká nám vlastne nový organizmus.
Je to veľmi zaujímavý svet a odporúčam sa doňho viac ponoriť. Mykoríza nie je len o väčších paradajkách, ale aj o pochopení, že my tu nie všetko riadime.
Súvisí to aj s rôznymi typmi pôdy?
Áno. Kyslomilné rastliny, ako hortenzie alebo vresy, potrebujú druhy mykoríznych húb, ktoré sú prispôsobené kyslému prostrediu. Preto do kyslých pôd používame iné mykorízne huby ako do neutrálnych alebo zásaditých pôd.
V čom sa líšia konkrétne huby? Koľko druhov máme k dispozícii a ako funguje výber?
Na Slovensku a v Českej republike existuje súbor húb, ktoré tu prirodzene rastú. Prípravky s s mykoríznymi hubami obsahujú 8 až 10 druhov, aby sa presne prispôsobili prostrediu konkrétnej krajiny. Iné huby sú v Indii, iné sú v Číne, v Slovinsku a iné na Slovensku a v Čechách.
Ak si kúpim substrát obsahujúci mykorízne huby, je potrebné ho použiť v danom roku, alebo tieto organizmy uhynú, ak sa nepoužijú?
Mykorízne huby sú živé organizmy, ktoré prechádzajú určitým procesom. V prípravkoch sú naviazané na štandardný rašelinový substrát, ktorý obsahuje spóry a vlákna týchto húb, alebo sú to usušené a narezané korene, ktoré sú osídlené spórami mykoríznych húb. Keď ich pridáte do pôdy, začína proces prebúdzania a nadväzovania mykorízneho vzťahu. Ak huby nie sú dlhšiu dobu aktivované, samozrejme, strácajú svoju energiu. Preto je vždy lepšie používať ich v čo najčerstvejšej forme, aby proces začal rýchlo a efektívne.

Ako prebieha mykoríza?
Rozprávame sa o mykoríznych hubách, ale nepovedali sme si ešte, ako prebieha samotná mykoríza.
Je to neuveriteľne zaujímavý proces. Predstavte si dva nezávislé organizmy– mykorízne huby a vyššie rastliny. Huby potrebujú pre svoj vývoj cukry, ktoré nedokážu produkovať pomocou fotosyntézy. Aby ich získali, rozkladajú organické zbytky alebo sa spoja s rastlinou. Rastline dodávajú potrebné látky a za odmenu rastlina poskytuje hubám cukry.
Tento proces prebieha tak, že mykorízne huby prerastú do koreňových buniek rastlín, zafixujú sa tam a viac-menej zväčšia objem a plochu koreňového systému. Vďaka vláknam sa stávajú predĺženou rukou, teda predĺženým koreňom rastlín. Aby k vzťahu došlo, rastliny musia vyslať signál, že potrebujú pomoc od húb. A to je podstata mykorízy. Rastliny sa musia dostať do stresovej situácie, kedy nie sú úplne v pohode, aby začali hľadať pomoc.
Aké sú konkrétne benefity mykorízy?
Každý z nás už videl hubu a je nám jasné, že dokážu absorbovať a udržať veľké množstvo vody. Mykorízne huby túto vodu zadržiavajú v substráte, čím pomáhajú rastlinám prežiť v suchších podmienkach. Ďalším benefitom je stabilita substrátu – mykorízne huby ho úplne prerastú, čím sa stáva odolnejším, napríklad proti erózii.
Mykoríza tiež pomáha rastlinám získavať živiny z väčšieho objemu substrátu. Vďaka svojim vláknam rozširujú koreňový systém rastliny, čo jej umožňuje dostať sa k živinám, ku ktorým by sa inak nedostala. Tým pádom dodávajú rastline potrebné živiny a zvyšujú jej výnosový potenciál.
Ďalším benefitom je, že vďaka lepšiemu príjmu živín a komfortu sa napríklad u byliniek zvyšuje množstvo účinných látok. Ak pôda obsahuje ťažké kovy, ktoré sú pre rastliny škodlivé, mykorízne huby blokujú ich vstup do rastlín.
Kedy aplikovať mykorízne huby
Kedy je vhodné aplikovať mykorízne huby?
Ideálna doba na prvú aplikáciu je pri pikírovaní malých rastlín. Keď sa objavia maternicové lístky s vyčnievajúcim pravým listom, napríklad u paprík, a rozhodneme sa ich presadiť do väčšieho kontajnera alebo kvetináča. Vtedy do výsevného alebo pikírovacieho substrátu primiešame mykorízne huby. Tieto substráty majú minimum živín, takže rastliny ich začnú hľadať, čo urýchli vznik mykorízneho vzťahu. Mykorízne huby zároveň vyplnia priestor okolo koreňov rastlín, čím ich chránia pred patogénnymi hubami.
Ďalšou možnosťou je pridať organické hnojivo s mykorízou do výsadbovej jamy, ak sadenica nie je ošetrená mykoríznymi hubami. Keď rastlina príde do nového prostredia, hľadá parťáka a s hubami nadviaže vzťah. V tomto momente je rastlina aj huba v plienkach. Obe potrebujú živiny, ktoré získajú práve z pridaného organického hnojiva, čo urýchli celý proces.
Poslednou možnosťou je aplikácia mykoríznych húb ku koreňom odrastených rastlín. Na to sa záhradkári často pýtajú. Stačí urobiť diery po obvode koruny, rozmiešať mykorízne huby v roztoku na kašu a aplikovať ich do dier. Ja používam bambusovú paličku alebo kovovú rúrku, aby som vytvoril diery a zároveň narušil korene rastlín. Tento zásah stimuluje rastlinu, aby sa dostala do kondície rýchlejšie, čím sa zase urýchli vznik mykorízneho vzťahu.
Koľko dier je potrebné urobiť do koreňového systému stromu?
Počet dier závisí od obvodu koruny stromu. Vlásočnicové korene sa nachádzajú po obvode koruny, preto je dôležité umiestniť sondy v priemere 40 až 50 cm od seba a do dostatočnej hĺbky 30 až 40 centimetrov. Mykorízne huby sú už prítomné v pôde, my len zvyšujeme ich množstvo a očkujeme substrát.
Aké sú ideálne podmienky na aplikáciu mykoríznych húb?
Ideálne je to v „živej pôde“, čo znamená pôdu bohatú na organickú hmotu, kde prebiehajú prirodzené procesy. Mykorízne huby v tejto pôde len zvyšujeme. V pôdach bohatých na organické zvyšky urýchľujú rozklad a získavanie živín.
Mykorízne huby však dokážu vytiahnuť živiny aj z pôdy, ktorá na prvý pohľad vyzerá neúrodná. Ak rastliny zasadíme do pôdy bez mykoríznych húb, budú chradnúť a neprinesú požadovaný efekt. Spojením s mykoríznymi hubami rastliny dokážu využiť mnohé živiny, ktoré by inak neboli prístupné, a pomôžu im rásť aj v neúrodnej pôde.
Je lepšie aplikovať mykorízne huby na jar, v lete, alebo je možné ich použiť aj na jeseň, keď rastlina nie je v poriadku?
Záleží na tom, čo od rastlín očakávam. Mám rastliny, ktoré žijú iba jeden rok, ale aj tie, ktoré sú na záhrade desaťročia. Osobne ich aplikujem vždy pri výsadbe. Na jeseň pri výsadbe ovocných stromov ich pridávam do výsadbovej jamy. Na jar, keď sadím papriky a paradajky, používam mykorízne hnojivo alebo organické hnojivo s mykorízou k zasadeným rastlinám. Aby som využil potenciál organického hnojiva a konkrétnej odrody, musia byť rastliny v aktívnom raste. Preto nemá zmysel aplikovať mykorízne huby cez zimu. Na jeseň je to však v poriadku, pretože nové mladé stromy začnú vytvárať mykorízny vzťah veľmi rýchlo. Tento vzťah je trvalý, huby žijú s rastlinou po celý jej život, a čím skôr ho nastavím, tým väčšie benefity mi prinesie.

Formy mykoríznych húb
V akých formách vieme kúpiť mykorízne huby a aplikovať ich?
Mykorízne huby sú k dispozícii v rôznych formách. Môžeme ich získať v suchom substráte alebo v zmesi s organickým hnojivom, čo je ideálne napríklad do vyvýšených záhonov. Osobne sa snažím využiť mykorízu v kombinácii s organickými hnojivami a záhradu riešiť prírodným spôsobom. Používanie prírodných fungicídov alebo insekticídov je oveľa efektívnejšie, keď rastliny majú vytvárať mykorízny vzťah. Sú viac v pohode a dokážu lepšie čeliť prvotným napadnutiam napríklad hubovými ochoreniami.
Mykorízne huby sú vždy v usušenom alebo neaktívnom stave, hibernujú v určitom štádiu vývoja, ktorý aktivujeme pridaním do vlhkej pôdy. Väčšina prípravkov funguje na tomto princípe. Existujú aj prípravky na princípe naočkovaného substrátu, buď rašelinového alebo zemného, kde mykorízne huby aktívne žijú. Niekedy sa stretávam s tým, že mi záhradkári povedia: Ale ten substrát je plesnivý. A ja im odpovedám, že je v poriadku. Plesnivý substrát je dôkaz, že sú huby aktívne.
Kedy môžeme vidieť prvé výsledky po použití hnojiva alebo substrátu?
To je na tom to kúzelné. Prvé výsledky u pikírovaných paprík môžeme vidieť už za 10 až 14 dní. Keď rastlinku vyberiete z kontajnera, uvidíte, že koreňový systém je plný vlákien húb, ktoré pripomínajú korienky. Tento proces nastupuje veľmi rýchlo a je to úplne bezprostredné. Ak si urobíte jednoduchý pokus – jednu časť sadeníc neošetríte mykoríznou hubou a druhú ošetríte –, po niekoľkých týždňoch uvidíte rozdiel vo veľkosti a vitalite sadeníc.
Chyby záhradkárov a hubové choroby
Aké chyby robia záhradkári pri používaní mykoríznych húb?
Asi najväčšou chybou je používanie anorganických hnojív. Dodáme do pôdy veľké množstvo živín, no rastliny ich často nedokážu využiť. Tým ich nútime byť v komforte, čo obmedzuje aktivitu mykorízneho vzťahu.
Je to o prístupe k záhrade a očakávaní kvality výsledkov. Môžeme ísť cestou aktívneho anorganického hnojenia a chemickej ochrany rastlín, alebo sa rozhodneme pre prírodné pestovanie. To znamená používať organické hnojivá, výhody mykoríznych húb a zabezpečiť pre rastliny živú pôdu, ktorá dokáže udržať veľké množstvo živín.
Čo keď aplikujeme mykorízne huby a rastlinu napadne hubové ochorenie? Ako prebieha tento medzihubový súboj?
Proces je pomerne jednoduchý. Mykorízne huby nedokážu vyriešiť problémy s listovými chorobami – na to je potrebné použiť fungicíd. Zvolíme buď prírodného pôvodu, ktorý funguje aj kuratívne, alebo chemický fungicíd, ktorý musíme aplikovať preventívne, aby mal vyššiu účinnosť.
Mykorízne huby však chránia rastliny pred koreňovými hubami, ktoré napádajú ich koreňový krčok. Napríklad padanie klíčnych rastlín je problém, ktorý môžeme vyriešiť vďaka mykoríznym hubám. Ak sú korene obsadené mykoríznymi hubami, patogénne huby sa na nich neudržia. Na tejto „stoličke“ môže sedieť iba jedna huba.
Čo keď rastlinu napadne hubové ochorenie a potom aplikujeme mykorízne huby?
Tento súboj sa nedá úplne vyhrať, pretože záleží na rozsahu napadnutia koreňového systému. Väčšinou sú patogénne huby veľmi invazívne a rýchle. Existujú však aj huby, ktoré kooperujú s mykorízou a dokážu limitovať niektorých pôdnych škodcov. Pridaním mykorízneho prípravku môžeme efektívne znížiť počet škodcov, ako sú larvy nosánikov, vŕtaviek alebo chrústov. Ak sa stretnú s hubou, dokáže ich mumifikovať.

Spojenie organických hnojív a mykoríznych húb
V spoločnosti ZC spolupracujete s organickými hnojivami značky Neudorff. Skúste nám priblížiť, ako tieto organické hnojivá podporujú mykoríznu symbiózu?
Firma Neudorff sa zameriava na prírodné pestovanie a ochranu rastlín. Už v roku 1784, kedy firma vznikla, našli a vyextrahovali z prírody prírodné insekticídy a fungicídy. V oblasti organického ošetrovania rastlín hrajú dodnes prím. Prišli tiež s veľmi zaujímavou kombináciou organického hnojiva a mykoríznych húb, ktoré podporujú a zlepšujú zdravotný stav rastlín. V uzavretých ekosystémoch, ako sú vyvýšené záhony alebo skleníky, môžeme veľmi efektívne využiť prednosti organického hnojiva a mykorízy. Pri výsadbe stačí pridať k rastline paprík či paradajok dve polievkové lyžice hnojiva a máme o výživu postarané. Mykorízne huby pomôžu udržať vodu vo vyvýšenom záhone, celý ho prerastú a zároveň zabránia napadnutiu koreňovými hubami.
Spomínali sme viacero druhov rôznych prípravkov a ich aplikácie. Aké konkrétne druhy produktov hnojív Neudorff vedia záhradkárom pomôcť?
Organické hnojivá s mykorízou pokrývajú štandardnú zeleninovú záhradu. Existujú varianty pre vyvýšené záhony, zeleninovú záhradu aj pre bobuľoviny, ako sú jahody a čučoriedky.
Ak hľadáte tip na vhodný prípravok, hľadajte značku Neudorff, ktorá ponúka produkty s mykoríznymi hubami v rôznych formách.
Je možné tieto hnojivá využiť aj pre ovocné stromy alebo okrasné rastliny?
Pri ovocných stromoch a okrasných rastlinách je lepšie aktivovať mykorízu pomocou čisto mykoríznych húb. Pri výsadbe stromov môžeme pridať do výsadbových jám aj organické hnojivo. Na väčšie rastliny, ako sú stromy, však potrebujeme väčšie množstvo mykoríznych húb na kolonizáciu tak veľkého koreňového systému.
Organické hnojivá s mykorízou sú skôr určené na jednoročné kultúry, ktoré každoročne obmieňame. U trvalejších kultúr by som sa prikláňal k čistému mykoríznemu prípravku, ako je Symbivit, ktorý má širšie spektrum húb v koncetrovanej forme.

Tipy pre záhradkárov od odborníka
Mám ešte poslednú otázku na záver. Aké tri tipy by ste dali záhradkárom, ktorí chcú prvýkrát vyskúšať mykorízne huby?
Vyskúšajte si aplikovať mykorízne huby na papriky. Odporúčam tiež, aby ste akúkoľvek zakúpenú sadenicu zeleniny prihnojili organickým hnojivom s mykoríznymi hubami. Vtedy sa spoja všetky benefity mykorízy. A posledným tipom je tešiť sa zo záhrady. Mykorízne huby pomôžu rastlinám byť vo väčšej pohode, a tým pádom si môžete užiť väčšiu radosť z pestovania.
Ďakujeme za rozhovor.
Galéria k článku
Text: pýtala sa Eva Fačková
Prepis spracovala a upravila redakcia Záhrada.sk
Foto: isifa/Shutterstock, ZC s.r.o.
Zdroj: podcast Záhrada
Minulú jeseň som pri výsadbe jahôd použila prvý krát mikorízne huby. Jahody vyze…