Pestovanie takmer v hocičom a takmer hocikde je možné. Ak máte chuť zažívať radosť z úrody, stačia nádoby. Dokonca aj veľmi malé a plytké nádoby. Ak je nutkanie záhradkárčiť veľmi silné, nádoby bude treba väčšie a hlbšie, ale stále platí, že záhradu netreba.
My máme napríklad záhradu koncipovanú ako okrasnú, a tak pestujem najmä v rôznych debnách a črepníkoch. Rovnako sa dá pestovať na balkónoch, terasách a v núdzi aj v interiéri.
Kedy sú nádoby lepšie ako záhon
Áno, dokonca pestovať v nádobe je za istých okolností lepšie či jednoduchšie. Napríklad rôzne malé šaláty, kozlíček, šťavel, rukola, samozrejme žerucha, ale dokonca aj špenát sa príjemnejšie pestujú v nádobách pretože ich zbierate čistejšie ako na voľnom záhone, kde sú napríklad po prudkom daždi celé od pôdy.
Práve tento typ plodín nemá vysoké nároky na hĺbku. Napríklad rukolu bežne pestujem v malom plytkom pekáčiku.
Šaláty bez problémov vzídu v starých hrncoch a iných plytších nádobách. Bežné muškátové podlhovasté črepníky sú priam luxus. V tých už vypestujete hoc aj jahody, jarnú cibuľku či reďkovku.
Rajčiny v nádobách
Rajčiny sú jedny z plodín, ktorým sa v dobre vybranej a umiestnenej nádobe môže dariť lepšie ako vo voľnom záhone. Súvisí to s povahou rajčín. Znesú veľa, ale ak by si mohli vybrať, tak sa potešia čerstvému substrátu, rozmaznávajúcej zálievke aj 2x denne v horúcich mesiacoch, závetrie, ochranu pred silným slnkom a ochranu pred priamymi prudkými dažďami.
Preto sa v nádobách vedia odmeniť výbornou úrodou. Je to potom už len záležitosť voľby vhodnej odrody. Do nádob sú lepšie odrody s malými plodmi. Ťažké veľkoplodé mäsité rajčiny potrebujú aj silnejšiu oporu, ktorá by v nádobe so substrátom nemusela obstáť.
Podobne to je aj s paprikami. Sused dlhodobo pestuje viacero druhov paprík a pre tie si špeciálne nakúpil jednoduché nádoby. Umiestňuje v nich rastliny po pároch. Úrodu má omnoho vyššiu ako keď mal papriky vo voľnom záhone.
Zeleninová záhrada
V stredne hlbokých až hlbokých nádobách vypestujete v podstate čokoľvek.
Aj cuketu či tekvicu. Hrášok či fazuľu na lusky mám otestované každý jeden rok.
Tá úroda samozrejme nie je taká veľká ako vo veľkej záhrade a určite nepokryje dopyt po danej plodine tak, že nebudete musieť aj dokúpiť, ale určite poteší. Napríklad lusky vysiate vo väčšej debne dodajú úradu spravidla na 3 varenia. Keďže sa dajú siať na jar aj koncom leta, tak vlastne sa takto z vlastných dá navariť obed šesťkrát.
Ale v úplne bežných črepníkoch dopestujete všetky druhy reďkoviek, kaleráb, menšiu cviklu, listy mangoldu.
Bylinková záhrada
Kým zelenina z nádob je skôr len príjemným spestrením, bylinky dokážu z jednej či dvoch debničiek pokryť hádam aj celý dopyt na jednu rodinu. Niektoré sú síce náročnejšie na hĺbku, ak sa podarí 30-50 cm, bylinkový záhon v nádobe bude prekvitať šťastím a zrejme aj prezimuje.
Pokojne siahnite po svojich obľúbených koreninách alebo liečivkách. Väčšina sa znesie navzájom. Najpriebojnejšia z bežných obľúbených druhov je mäta, tú je lepšie držať oddelene. Môžete vykombinovať viacero druhov, aby bola nádoba zaujímavá esteticky aj funkčne. Do druhej zase môžete dať ostatné.
Obmedzenú životnosť v nádobách majú najmä stredomorské byliny ako levanduľa či rozmarín, ktoré ľúbia zapustiť hlboko a majú nenapodobiteľný systém prijímania vlahy, ktorý sa ťažšie triafa umelou zálievkou, keďže v záhradách sa bežne tieto bylinky špeciálne nepolievajú, v hĺbke si nájdu vlahu podľa potreby. Napriek obmedzeniam dajú sa v nádobách pestovať aj tie, len treba rátať s ich špecifikami.
Určite si doprajte nenáročné kuchynské bylinky ako oregano, tymian, bazalka, petržlenová vňať pokojne aj v menších nádobách a vo väčších aj ligurček či kôpor.
Siať sa dajú semienka alebo presadiť priesady. Tie určite nenechávajte dlhšie v malých nádobkách, v ktorých ich kúpite, veľmi rýchlo dajú na známosť, že si prosia lepšie podmienky, stačí naozaj presadiť do väčšej nádoby. Aj tie bylinky, čo dostať v supermarketoch v oddelení zeleniny. Bude sa im vo väčšom životnom priestore lepšie dariť, vydržia dlho a záhradu pritom naozaj netreba.
Praktické tipy
Nádoby majú samozrejme svoje limity a jedným z nich je špecifické polievanie. Ak ich budete mať umiestnené tak, že na ne nebude pršať, aj v tých najdaždivejších dňoch je dôležité nezabudnúť a treba ísť poliať.
Ak máte nádoby tak, že do nich prší, môže sa stať, že neodtečie voda. Tento problém čiastočne riešia črepníky s dierkami. Ak však pôjdete cestou rôznych kreatívnych nádob či debničky vystlané fóliou, tadiaľ vám prebytočná voda neodtečie.
V prvom rade je lepšie za týchto okolností umiestňovať nádoby pod strechu a radšej polievať manuálne ako neskôr vodu odlievať alebo sa len bezmocne prizerať na totálne rozmočenie a odhnívanie rastlín. Keď som mala rok pestovania v starých hrncoch, pri každom väčšom daždi som utekala poodnášať nádoby pod altánok. Dokým som raz nebola doma pri nečakanej letnej búrke…. Vyplýva z toho, že lepšie je mať ich mimo priamy dážď!
Pri popínavých rastlinách v nádobách poslúžia dobre tie najľahšie opory, poobzerajte sa najmä po bambusových tyčkách.
Aj pri nádobách môžete experimentovať s podporou rastu pomocou rôznych fólií. Netkaná textília ochráni rastliny pri jemných jarných mrazoch, lepšie udrží vlhko a ochráni v istej fáze pred kladením vajíčok niektorých škodcov. Keď som experimentovala a porovnávala tempo rastu prikrytých a neprikrytých nádob, zásadný rozdiel tam nebol, no ochrana pred skorými škodcami formou fyzickej bariéry bola citeľná.
Pri výmene sejby v nádobe, vymeňte aspoň tretinu substrátu za nový. Stačí používať základný záhradnícky. Ale sú aj špecializované napríklad na rajčiny alebo bylinky.
Realizmus nadovšetko
Úspech vždy a pri každej rastline istý nie je, do rastu vstupuje mnoho faktorov, od kvality semien, či priesad, substrátu, počtu slnečných dní, zálievky a podobne.
Ale rovnako neisté to majú aj záhradkári sejúci do bežných hriadok, skrátka občas niečo nevyjde, niečo zožerú škodcovia, občas sa čosi pokašle. S týmto treba rátať a nenechať sa odradiť. S vysokou pravdepodobnosťou sa ale svojej úrody dočkáte.
Text a foto: Martina Töröková
Dobry den,chcela by som poprosit o radu. Chcela by som vysadit rakytnik samicu d…