Najlepšie tipy na spracovanie uskladneného ovocia

Bežná prebierka uskladnených plodov môže v tomto období ukázať zvýšenú kazivosť. Príčinou môže byť aj nezvyčajne neskorý nástup zimy. Čo však teraz s ovocím?

Jablkový mušt

Samozrejme, najväčší problém je s jablkami. Domáce hrušky by sme už v tomto čase v pivnici nemali nájsť. Pokiaľ ide o neskorú odrodu s dobrými skladovacími vlastnosťami, nemusíme nič riešiť. V pivnici stačí len udržovať dobrú klímu, pravidelne vetrať a čo najskôr odstraňovať hnilobou napadnuté plody. Odrody menej vhodné na dlhodobé skladovanie nám však už v tomto období signalizujú, že ak sa o ne čo najskôr nepostaráme, tak o ne rýchlo prídeme. Typickými prejavmi sú vädnutie, očividné prezretie či nahnívanie.

Jablká v bedničkách

Možnosti spracovania

Jednou z možností je sušenie. Časy, keď sa jabĺčka sušili navlečené na nitke nad sporákom, sú už dávno preč. Dnes je na trhu celá plejáda elektrických sušičiek, ktoré nám proces sušenia urýchľujú a zjednodušujú. Stačí sa len prehrabať v ponukách elektropredajní alebo internetových obchodov a vybrať si optimálny variant. Sušička by mala byť dostatočne výkonná a kapacitne postačujúca. Rozhodne vyberáme z tých výkonnejších a s viacerými sitami, v lete po zbere húb to oceníme.

Jablká pred sušením umyjeme a osušíme. Niektorí ľudia ich pred procesom sušenia ošúpu, čo je však veľká chyba, keďže práve v šupke sa skrýva najviac vitamínov. Plody len zbavíme jadrovníkov a nakrájame na plátky alebo mesiačiky. Následne ich rozložené sušíme v pravidelných vrstvách. Dĺžka sušenia je závislá od viacerých faktorov – napríklad množstvo sušeného ovocia, hrúbka nakrájaných plátkov, teplota sušenia, rýchlosť ventilátora a podobne. Každý si musí sám vysledovať optimálny časový interval. Každopádne, vhodné je približne v polovici sušenia vymeniť sitá. Čiže tie, čo boli dole, dať hore a naopak. Ku koncu sušenia ovocie pravidelne kontrolujeme, po úplnom vysušení by mali byť plátky krehké a lámavé. Keď tento stupeň dosiahli, vypneme sušičku a necháme ovocie vychladnúť. Následne ho uskladníme do uzavretých nádob, kde v tomto stave vydrží dlhý čas.


Sušené jablká

Ovocné mušty

Výborným spôsobom využitia prezretých plodov sú práve mušty. Najlepšie sú, samozrejme, čerstvé. Tie si môžeme pripravovať pomocou elektrických odšťavovačov. Vynikajúco chutia aj v kombinácii s inými druhmi ovocia alebo zeleniny. Môžeme do nich pridať napríklad mrkvu, cviklu, koreňový alebo stopkový zeler, citrusové ovocie či hrozno. Takéto mušty sú nielen vynikajúcou lahôdkou, ale najmä vitamínovou bombou pre naše telo.

Ak chceme spracovať väčšie množstvo ovocia, potrebujeme už výkonnejšie zariadenie. Veľmi dobre nám na tento účel poslúžia lisy na ovocie, ktoré sú bežne dostupné v špecializovaných predajniach. Veľmi jednoduchým a rýchlym variantom je využitie služieb záhradkárskych muštární – nachádzajú sa v mnohých oblastiach. Takto získané mušty prelejeme do vhodných fliaš, v ktorých sa dajú dlhodobo skladovať. Pred uskladnením ich však nezabudneme dôkladne pasterizovať, aby sme zničili nežiaduce patogény a zabránili tak ich neželanému znehodnoteniu.

Ovocný mušt

Detská výživa a ocot

Obľúbeným spôsobom spracovania sú aj detské výživy. Receptov je na internete veľa, jeden sme uverejnili v článku Najobľúbenejšia hruškovo-jablková výživa pre veľkých aj malých labužníkov. Každopádne, dobre vyzreté jablká z vlastnej záhrady sú tým najlepším základom na ich výrobu. Pokiaľ do nich pridáme aj zvyšné hrušky z pivnice, prípadne nejakú tú mrkvu či akciové banány z miestneho obchodného reťazca, o lahôdku, ako i pestrosť a rozmanitosť chutí máme postarané.

Málo využívaným spôsobom spracovania jabĺk je výroba jablčného octu. Ide pritom o výrobok, ktorý v kuchyni bežne používame na dochucovanie šalátov či iných jedál. Jablčný ocot sa tiež považuje za jednu zo základných ingrediencií, ktoré by sa mali pravidelne používať napríklad pri chudnutí. Bežne ho kupujeme v predajniach potravín, jeho výroba však vôbec nie je zložitá a zvládne ju každý. Kilo nastrúhaných jabĺk stačí zaliať 3 l vody a nechať v pokoji kvasiť. Po 10 dňoch zmes prefiltrujeme cez sitko a necháme kvasiť ešte ďalších 20 dní. Následne ju prefiltrujeme cez jemný filter a uskladníme v chladničke.

Jablčný ocot je popri vyššie spomínaných účinkoch vynikajúci na zrazenie vysokej teploty. Pre telo je tiež zdrojom cenných minerálov, hlavne draslíka, a vitamínov, najmä vitamínu C. V tele ničí baktérie a odstraňuje z neho toxíny. Jeho užívanie predchádza hnačkám, pomáha tiež pri kašli, ekzémoch, kolikách, astme, poruchách zrážanlivosti krvi, bolestiach hlavy a kĺbov či pri vysokom krvnom tlaku. Celkovo prispieva táto pochutina nielen k optimálnemu zdraviu, ale i k zvýšeniu imunity.

Jablčný ocot, džús a mušt

Kvasenie

Čo však robiť, keď je tých jabĺk predsa len veľa a v prípade vyššie popísaných spôsobov by vyrobené produkty postačili pre širokú rodinu na veľa rokov? Neváhať a do suda s nimi! Aj tu však platia zaužívané pravidlá. Spracovať by sa mali iba plody čisté, zdravé a bez akéhokoľvek náznaku hniloby. Po naplnení suda môžeme jablká zakvasiť zakúpenými kultúrami kvasiniek alebo necháme kvasný proces na prírodu vo forme prirodzených autochtónnych kvasiniek. V chladnom prostredí žiadne ovocie nekvasí, čo je dôležité najmä v zimných mesiacoch. Ak teda chceme, aby kvasenie prebiehalo tak, ako má, zabezpečíme na kvasenie miestnosť s teplotou nad 15 °C, kde jablká vykvasia za niekoľko týždňov.

Po ukončení kvasenia sudy bezodkladne prenesieme do miestnej pálenice a už o pár hodín sa môžeme tešiť z hotového produktu. Odporúčame však s konzumáciou ešte nejaký ten čas počkať. Hotový destilát je dobré nechať počas niekoľkých týždňov vyvetrať, aby sa zbavil nežiaducich aróm. Nasleduje proces zretia, ktorý trvá prakticky počas celej životnosti destilátu. Zretie vieme urýchliť pomocou ultrazvuku (v niektorých páleniciach je už samozrejmosťou). Destilát tiež môžeme uskladniť do dubových súdkov, v ktorých ho necháme odležať minimálne pol roka. Počas tohto čakania sa aróma a farba dreva skĺbia s destilátom a výsledkom je veľmi atraktívny produkt, ktorý rozhodne oslní každú návštevu.

Pálenica

Popri jabĺčkovici si môžeme z jabĺk vyrobiť aj ďalšie alkoholické produkty, ako napríklad jablčné víno či calvados. Víno sa vyrába z vylisovaného jablčného muštu. Systém jeho výroby je v princípe rovnaký ako v prípade hrozna, rozdiel je iba v základnej surovine. I keď sa jablčné víno považuje za podradný produkt, to doma vyrobené každého rozhodne prekvapí. A pokiaľ sa s ním trošku viac pohráme a na jeho výrobu použijeme napríklad taliansku reduktívnu technológiu, získame mok, s ktorým budeme viac ako len spokojní.

Viete, že…

Calvados je často omylom považované za synonymum klasickej jabĺčkovice? Ide síce o produkt kvasenia, ktorého výsledkom je silný alkoholický destilát, no na rozdiel od jabĺčkovice calvados nevyrábame z jablčného kvasu, čiže rozomletých a vykvasených jabĺk, ale z jablčného vína, čiže z vykvasenej jablčnej šťavy. Správny calvados by mal po destilácii ešte aspoň dva roky vyzrievať v dubovom súdku. Pravdou však je, že vďaka svojej lahodnej chuti sa dvoch rokov zväčša nedožije.

Jablká v kovovej vani

Pre deti

Z jabĺk sa dajú vyrobiť aj ďalšie cenné kuchynské pochutiny. Vynikajúce sú vo forme kompótov a pyré, kde sa dajú kombinovať aj s inými druhmi ovocia a atraktívne dochucovať klinčekmi, škoricou či badiánom. Jablká sú tiež základom pečených čajov, pričom kombináciám sa medze nekladú. V neposlednom rade sa dajú uchovávať vo forme mrazených drení alebo použiť v rozdrvenej sušenej forme ako základ domáceho müsli či iných cereálnych zmesí.

Text: Ing. Marián Komžík
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku