Začneme testom. Prejdite si nasledujúcich 10 otázok. Ak aspoň na 7 z nich odpoviete ÁNO, pokračujte v texte, je písaný priamo pre vás.
Test
- Máte radi rajčiny?
- Máte prístup k väčšiemu množstvu rajčín?
- Zvyknete mať po večeroch chuť niečo malé vyjedať?
- Pestujete vy alebo vaši susedia bazalku? Prípadne tymián?
- Nájde sa vám v domácnosti trochu cesnaku?
- Soľ máte?
- Olivový olej sa tiež nájde?
- Talianska kuchyňa vám je sympatická?
- Viete aký je rozdiel medzi rajčinou, paradajkou a rajčiakom?
- Malé sklenené poháre vám ešte ostali v zásobe?
Ak ste prešli testom, spĺňate všetky predpoklady a nakladané sušené rajčiny určite potrebujete. Máte na ne všetky potrebné ingrediencie a s najväčšou pravdepodobnosťou vám bude táto podoba paradajok nesmierne vyhovovať. A ozaj, ak ste sa náhodou zastavili pri otázke číslo 9, tá nie je rozhodujúca, keďže ide čisto o gramatickú vsuvku.
Rozdiel medzi rajčinou, paradajkou a rajčiakom nie je. Sú to všetko spisovné výrazy pomenúvajúce tú istú chutnú plodinu s dužinou a semienkami, o ktorej je tento článok.
Postup
Na nakladané sušené rajčiny potrebujeme najprv samozrejme usušené rajčiny. Tie získame rôznymi spôsobmi porciovania a ľubovoľným spôsobom sušenia. Rôzne spôsoby porciovania súvisia s rôznymi odrodami a veľkosťami použitých rajčín. Skúsení nakladači už pestujú spravidla odrody menej vodnaté a dužinatejšie, pretože od jari majú na mysli tento cieľ.
Nie je to však úplne nutné. Poradíte si s akoukoľvek rajčinou, aj keď maličké vodnaté cherry sú asi najmenej vhodné lebo po usušení ostane de facto len šupka. Ale bežné väčšie odrody poslúžia dostatočne dobre.
Malé rajčiny na polovičky, väčšie na štvrtinky, obrovské na čo vám napadne. Stredy vyrežeme a vodnaté vnútro so semienkami môžeme odstrániť. Pri mäsitejších odrodách sa dajú zase krájať celé aj s vnútrom na plátky.
Kým je teplo, stále sa dá využiť sušenie na slnku na plechoch s papierom na pečenie, bude to trvať približne 2 slnečné dni. Rýchlejšie samozrejme v sušičke. Najmenej príjemný spôsob je rúra.
Nie je cieľom vysušiť rajčinu úplne do sucha, aby sa lámala. Mala by ostať tak trošku akoby gumená, pri dotyku nezanechá vlhkú škvrnu, no znesie ohyb bez zlomu. To je tá ideálna fáza usušenia pre nakladanie do oleja. Akonáhle sú rajčiny takto nasušené, už to pôjde šup šup.
Potrebujeme:
- sušené rajčiny
- olivový olej
- soľ
- čerstvé bylinky, ideálne bazalka, prípadne tymian, oregano, čo máte radi
- môže a nemusí byť strúčik-dva cesnaku, rovnako podľa chuti a nálady
- sklenené poháre/malé fľašky
Do pohára nalejeme trošku oleja a následne začneme nakladať sušené rajčiny. Pozatláčať, posoliť, poprekladať bylinkami, prípadne cesnakom. Zatláčame a plníme. Zvládne to aj malé dieťa, s obľubou túto fázu vykonáva naša Anna (1,5 roka).
Do jedného malého pohárika sa zmestí dosť veľa rajčín – aj celé 2 menšie plechy. Keď je plno, všetko dobre natlačené, zalejeme úplne do vrchu olivovým olejom.
Takto pripravené rajčiny musia aspoň týždeň relaxovať a nabažiť sa olejového kúpeľa s bylinkami. Po týždni sú pripravené na konzumáciu, v chladničke vydržia aj rok. Ale zrejme len vtedy ak na ne zabudnete. V každom prípade, čím dlhšie si poležia, tým budú lepšie nasiaknuté a vláčnejšie.
Olivový olej v chlade mení farbu aj konzistenciu, ak s tým ešte nemáte skúsenosť, nezľaknite sa, určite sa zmes nepokazí. Pôsobí to divne, ale je to v poriadku. V izbovej teplote sa olej vráti do svojej bežnej podoby.
Takto naložené rajčiny sú výborné ako jednohubka, aj úplne samé bez ničoho, len tak vyjedať. Rovnako dobre vyniknú v studenej kuchyni so syrmi a pečivom, do šalátov. V teplej kuchyni napríklad do cestovín či rizota. Fantázii sa medze nekladú. Do nakladania!
PS1: Olivový olej z nakladaných rajčín nie je žiaden odpad. Je to fantastická delikatesa, využívať sa dá už počas ujedania rajčín do šalátov či varenia. Len pozor, aby stále boli všetky paradajky celé ponorené, najlepšie ho je minúť až po vyjedení celej dávky.
PS2: Ak vyberáte dužinu rajčín so semienkami, tá sa dá ešte využiť. Napríklad na zeleninové smoothie. prípadne do španielskej nevarenej polievky známej ako gazpacho. Ja to volám pologazpacho, lebo teda z rajčín nie je celá dužina, ale stačí ochutiť a dorobiť podľa bežne dostupných receptov a v zásade tam až taký veľký rozdiel oproti použitiu celých rajčín nie je. V teplej kuchyni na cestoviny alebo ako základ do rajčinovej či minestrone polievky.
Text a foto: Martina Töröková
Dobrý deň, viete mi poradiť, prečo sa mi na listoch paradajok tvoria takéto škvr…