Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

August je dobrý mesiac na vysievanie druhov zeleniny, ktoré môžeme zberať počas jesene, slabej zimy a veľmi skoro na jar.

Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

Lokality s ľahkými zimami majú väčšie možnosti dopestovania druhej úrody. v stredných a vyšších polohách Slovenska, kde by rastliny neprezimovali, sa zber musí stihnúť do väčších mrazov. Druhy zelenín, ktoré uvádzame, znášajú slabé mrazy. Niektoré z nich po prikrytí netkanou textíliou prezimujú vonku v záhone aj do jari. Dobrou možnosťou je vysievať ich v skleníku alebo v parenisku, to nielenže predĺži zberové možnosti, ale tiež zvýši šance na prezimovanie až do jari. Navyše, pri väčších mrazoch je možné parenisko obložiť slamou a zakryť kobercami, v skleníku nárazovo prikúriť.

Vysievanie zeleniny na druhú úrodu práve v auguste je dôležité aj preto, aby rastliny do zimy dostatočne zosilneli, čo im umožní lepšie prežiť chlad. V prípade horúceho a suchého augusta vysievame až v jeho druhej polovici a výsevy prikrývame bielou netkanou textíliou, ktorá do veľkej miery bráni vysychaniu pôdy. Ďalšou možnosťou je výsev do pareniska, pričom ho zhora pritienime, alebo výsev do nádob, ktoré umiestnime do polotieňa a udržiavame v nich vlhkosť.

Zeleninu môžeme vysievať priamo do záhonov na miesta, kde sa uvoľnil priestor po pozbieranej úrode, napríklad hrachu, cibuli či cesnaku. Výhodou je, že tieto záhony nie je nutné rýľovať, stačí odstrániť burinu, hodiť trochu preosiateho kompostu, dobre pohrabať a záhon je na výsev pripravený. Pre niektoré druhy je už na výsev neskoro, preto sa na trhoch a v záhradníckych centrách poobzeráme po hotových priesadách.

Tabuľka jesenných výsevov zeleniny

Ako začať

Vysievame priamo

V tomto ročnom období môžeme mnohé druhy zelenín na jesennú, zimnú a skorú jarnú úrodu vysievať priamo do pôdy v záhone. Pôdu pripravíme podobne ako na jar, aby mala drobnohrudkovitú štruktúru. Okrajom motyky alebo rýľa vyhĺbime ryhy s hĺbkou cca 1 – 2 cm a priamo na dno ryhy nalejeme opatrne vodu. Vysejeme semienka a zakryjeme ich suchou pôdou. S ďalšou zálievkou počkáme pár dní. To obmedzí rast burín, pretože povrch pôdy ostáva suchý, pričom semienka v ryhe sú vo vlhku.

Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

Vysievame do výsevných nádob

Výsevné nádoby môžeme umiestniť do skleníka alebo na parapet okna v interiéri, prípadne do polotieňa v blízkosti pergoly. Výsev do nádob nám v porovnaní s výsevom do pôdy zvyčajne umožní lepšiu kontrolu zálievky, výskytu burín, ale aj chorôb a škodcov v období, keď sú mladé rastliny najzraniteľnejšie. Výsevné nádoby naplníme až po vrch výsevným substrátom alebo zriedeným viacúčelovým kompostom, mierne utlačíme, prípadne substrát ešte dosypeme. Pravidelne zalievame.

Po zhruba desiatich dňoch, keď sú už rastlinky vonku, môžeme odstrániť tie najslabšie. Ak sú príliš nahusto, rozsadíme ich už v štádiu dvoch klíčnych listov do inej, väčšej nádoby, aby podrástli a spevneli. Nemusíme ich pritom jednotiť, mnohé druhy, napríklad rukola, špenát, rastú dobre aj v malých zhlukoch. Vezmeme napríklad ceruzku, vložíme ju pod korienky rastlín, nadvihneme, chytíme za listy a presadíme do väčšej nádoby.

Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

Príprava záhona

Aby sme zmenšili šok, presádzame rastliny, kým sú ešte malé. Žltnutie listov je znamenie, že rastliny vo výsevnom substráte už vyčerpali zásoby dusíka. V podstate by sme ich mali presadiť do záhona skôr, než začnú žltnúť. Kapustovité a špenát vysádzame dva až tri týždne po výseve, šaláty a čakanky za štyri. Pomocou ručného záhradného náradia vyhĺbime primerane veľkú jamku. Vložíme do nej korene, málinko hlbšie, ako boli vo výsevnej debničke, zahrnieme pôdou a jemne utlačíme.

Kam vysievať a vysádzať?

Po zbere jarnej a čiastočne aj letnej úrody sa nám v záhone uvoľní dosť miesta, ktoré môžeme využiť na výsevy. Snažíme sa dodržať pravidlo, že na miesto nevysievame plodinu z rovnakej čeľade. Napríklad po cesnaku a cibuli nevysievame pór a ozimnú cibuľu, po jarných a letných hlúbovinách nevysádzame kapustovité rastliny. Pri výseve a výsadbe zeleniny myslíme na to, že ju budeme zakrývať netkanou textíliou. Preto ju vysievame a vysádzame tak, aby sme ju vedeli následne dobre zakryť, buď do blokov, alebo do riadkov. Biela netkaná textília chráni nielen pred pôsobením mrazov, ale aj pred škodcami, ktoré môžu byť teraz v lete v záhrade namnožené práve z prvej úrody. Príkladom sú molice alebo skočky, oba významné škodce hlúbovín a skočky aj rukoly. Šaláty vysádzame v spone cca 20 × 20 cm, rastliny s väčšími listami, ako mangold alebo kapustovité, v spone cca 30 × 30 cm.

Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

Kedy zalievať?

Výdatná zálievka je nutná pri výseve aj presádzaní a aj nasledujúce týždne, kým rastliny poriadne nespevnejú. Snažíme sa zalievať priamo k rastlinkám a nie celoplošne, aby sme zbytočne nepodporili rast burín. Zo začiatku zalievame radšej menším množstvom vody raz až dvakrát denne podľa počasia, neskôr stačí raz denne, prípadne aj menej často. Na jeseň a počas zimy takmer nezalievame, iba ak by nastalo dlhšie obdobie sucha alebo ak rastliny pestujeme v skleníku či parenisku. Listové zeleniny výdatne zalejeme pred plánovaným zberom, budú tak čerstvejšie a chrumkavejšie.

Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

Pre lepšiu úrodu

Ochrana pred škodcami

Kým sieťoviny ochránia úrodu pred vtákmi či zajacmi, netkaná textília ju chráni aj pred hmyzom. Drôtené obruče umiestnime nad záhon v zhruba metrových intervaloch, natiahneme cez ne netkanú textíliu a zaťažíme kameňom. Kameň sa dá ľahko zdvihnúť pri odstraňovaní buriny a pri zbere úrody. Voda sa cez netkanú textíliu dostane bez problémov.

Sezóna nekončí! Prečítajte si, ktorú zeleninu teraz vysievať na druhú úrodu

Ochrana pred počasím

Všetky spomínané druhy znášajú ľahký mráz, no netkaná textília ich chráni aj pred vetrami. Navyše, na záhone ju môžeme ponechať až do jari. Keď napadne sneh, textília sa trochu prehne. Aby sa nepotrhala, opatrne ho z nej strasieme či zametieme. Malú vrstvu snehu ponecháme, slúži ako dobrý tepelný izolant. Keď hrozia silnejšie mrazy a počas ich trvania, záhon prekryjeme ešte tmavou netkanou textíliou alebo rohožami či starým kobercom.

Postupný zber

Listovú zeleninu môžeme vhodným spôsobom zberu udržiavať aj niekoľko mesiacov. Postupne zberáme vždy spodné listy, pričom vrcholček ponecháme (obrázok hore). Zber síce trvá o niečo dlhšie, ako keby sme ju odrezali hneď nad zemou, no rastlina nám takto bude prinášať úrodu počas ďalších mesiacov.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku