Sezóna radosti z úrody zeleniny je tu. Spoznajte zásady jej správneho zberu

Ak sa o zeleninu na hriadkach správne staráte, prináša vám bohatú úrodu. Aj zeleninu však musíte vedieť správne zberať. Poradíme vám, čo je základom úspechu.

Úroda zo záhrady v rukách

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • postreky
  • hnojivá

Náradie:

  • motyka
  • záhradnícke nožnice
  • domáce nožnice
  • špagát
  • košík
  • krhla s vodou
  • postrekovač
  • nôž

Postup

1. V SKLENÍKU

Zelenina v skleníku

Zeleninu, ktorú pestujeme v skleníku, pravidelne zavlažujeme, prihnojujeme a priestor počas sparných dní vetráme. Priebežne zbierame úrodu, vďaka čomu budú rastliny tvoriť ďalšie plody.

2. PAPRIKA

Paprika

Pravidelným zberom plodov podporíme tvorbu ďalších. Papriky majú mať pri zbere hrubé žltkasté alebo zelenkasté oplodie. Nie je dobré nechať plody úplne sčervenieť, spomalí sa tak tvorba nových.

3. PARADAJKA

Paradajka

Ak chceme podporiť rýchlejšie dozrievanie plodov rajčiakov, odtrhneme najvyššie súkvetie. Odstrihnúť môžeme aj koniec stonky. Neustále zavlažujeme.

4. PRIVÄZOVANIE

Priväzovanie rajčín

Rastliny rajčiakov, ktoré sú obsypané plodmi, môžu byť náchylnejšie na zlomenie. Nebezpečný pre ne môže byť aj silnejší vietor. Aj koncom leta je preto namieste stonky priväzovať k pevnej opore.

5. UHORKY

Uhorky

Pri uhorkách platí to isté, čo pri ostatnej zelenine. Čím viac sa zberá, tým viac plodí. Plody uhoriek nakladačiek sa zberajú v čase, keď sú dlhé asi 8 cm. Netreba čakať, kým narastú a zožltnú.

6. CUKETY A BAKLAŽÁNY

Cuketa

Ideálne na zber sú plody cukiet dlhé maximálne 20 cm. Pri baklažánoch stačí 15 cm, vtedy chutia najlepšie. Väčšie plody sú horké. Ak na rastline necháme viacero väčších plodov, začne plodiť menej.

7. ZELER A PÓR

Zeler

Spodné, zaschnuté a žltnúce listy zeleru treba pravidelne odstraňovať. Odhŕňame aj pôdu od buliev, aby narástli väčšie. Pri póre naopak – rastliny prihŕňame, čím docielime dlhšiu vybielenú časť.

8. KOREŇOVÁ ZELENINA

Koreňová zelenina

Petržlen aj mrkva sú v týhto dňoch náročné na vlahu. Ak majú sucho, zasychá im vňať. Porast zavlažujeme častejšie, ideálne skoro ráno a sem-tam treba rozrušiť aj pôdny prísušok.

9. CIBUĽA

Cibuľa

Cibuľu zberáme vtedy, keď začne klesať asi polovica vňate smerom k pôde. Cibuľu vyťahujeme z pôdy za koreňový krčok a necháme ju vysušiť na slnečnom záhone.

10. FAZUĽKA

Fazuľka

Kolíkovú fazuľu zberáme po tom, čo struky zaschnú. Po vylúskaní necháme fazuľky dva-tri dni vyschnúť a uskladníme. Kríčkovú fazuľu zberáme mäkkú, neprezretú a čo najskôr spracujeme.

11. TEKVICA

Tekvica

Plody sa zberajú po tom, čo stopka zdrevnatie. Odstrihneme ich tak, aby na nich zostala stopka dlhá asi 5 cm. Ak je slnečno, môžeme ich nechať dozrieť priamo na záhone.

Dobré rady

Zber

Plody zberáme ideálne doobeda, počas slnečných a suchších dní. Usilujeme sa ich čo najskôr spracovať. Prípadne ich uskladníme do spracovania na chladnom mieste. Počas zberu je vždy dobré mať poruke záhradnícke nožnice. Mnohých druhom zeleniny viac ako trhanie prospeje odstrihnutie plodu. Koreňovú zeleninu je dobré vyberať buď ručne (mrkva), alebo pomocou vidiel, čím sa predchádza jej zlomeniu (čierny koreň, petržlen). Šalát treba vždy zberať odrezaním nožom. Pri vytŕhaní sa môže hlávka rozpadať.

Po zbere

Rastliny je neustále potrebné výdatne zavlažovať, okopávať a odburiňovať záhony s nimi. Pokiaľ ide o zálievku, teplomilné druhy zeleniny si žiadajú vodu odstátu, teplejšiu. Iným zeleninám, konkrétne kapuste zasa klesá s koncom leta potreba zavlažovania. Prihnojovanie podporuje kvalitu zeleniny, ktorá sa bude zberať na jeseň. Rastliny tiež treba pravidelne kontrolovať, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.

Odborník radí:

Plodovú zeleninu je treba prihnojovať až do začiatku septembra. Podporí sa tým tvorba plodov až do polovice jesene. Po zbere zeleniny je možné v lete vysiať na prázdne hriadky zmes na zelené hnojenie.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku