Už ste ochutnali topinambury? Veľmi chutné sú surové, no dajú sa aj tepelne upravovať. Navyše nie sú nenáročné na pestovanie.
Z hľadiska výživy sa zaraďujú medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom. Vhodné sú preto nielen pre diabetikov a ľudí s nadváhou, ale aj ako súčasť jarných redukčných a očistných diét. Obsahujú takzvaný polysacharid inulín, čo je druh rozpustnej vlákniny, ktorej základ tvorí molekula fruktózy spojená do reťazca. Obsahujú aj množstvo stopových prvkov – železo, fosfor, vápnik, horčík, zinok.
Kedy vyberať topinambury
Jedálniček si dokážeme topinamburmi spestriť počas zimy a v jarnom období. Hľuzy sa v pôde tvoria až od druhej polovice leta a najmä na jeseň. Zbierať sa dajú počas zimy, keď nie je zamrznutá pôda a skoro na jar, než začnú klíčiť.
Skladovanie hľúz
Majú jemnú šupku, preto pomerne rýchlo vysychajú. Vyhovuje im vlhké prostredie chladničky alebo pivnice, kde za bežných podmienok vydržia okolo dvoch týždňov, potom vädnú. Ak sa tak stane, nevyhadzujte ich. Vložte ich do zaváraninového pohára s vodou, ktorú opäť nasajú a na druhý deň ich spracujte.
Zemiak zo slnečnice
I keď z topinamburu konzumujeme hľuzy podobné zemiakom, botanicky s nimi nemajú nič spoločné. Je to dokonca blízky príbuzný slnečnice s botanickým názvom slnečnica hľuznatá (Heliantus tuberosus) a patrí do čeľade astrovité – Asteraceae. Chĺpkaté striedavé listy sú dlhé 10 až 30 centimetrov. Na jeseň sa na vrcholcoch objavujú jednoduché žlté kvety. Nie sú síce malé, no v vzhľadom na veľkosť celej rastliny pôsobia malo.
Ako pestovať topinambury a kam ich vysadiť
Spôsob pestovania je veľmi jednoduchý. Na výsadbu stačia veľmi malé hľuzy, napríklad veľkosti palca, ktoré zatlačíte prstom do skyprenej zeme, do hĺbky 5 až 10 cm. Nerastú príliš do hĺbky a to je výhoda aj pri ich vykopávaní. Prospieva im vlhkejšie prostredie alebo aspoň občasná zálievka, najmä v čase tvorby hľúz, čo je od druhej polovice leta a na jeseň. S príchodom mrazov nadzemná časť odumrie. Nastrihajte ju do kompostu.
Ich výška je nezriedka viac ako dva metre behom jedného roka. Počítajte s touto výškou. Dajte ich tam, kde nevadí, že cez ne nebudete vidieť. Môžete ich pestovať na kraji záhrady pri plote, kde nezacláňajú žiadnemu výhľadu.
Pozor na premnoženie
Ich nenáročnosť môže spôsobiť premnoženie, dajte si na to pozor najmä vo vlhkejšej oblasti s dobrou pôdou. Bez pravidelného vyberania hľúz môžu vytvárať kompaktné a husté porasty a prejdú do záhrady aj susedom. Jedna z možností je záhon, na ktorom ich chcete pestovať, oddeliť podzemnými oddeľovačmi.
Praktické rady do kuchyne
Šúpu sa škrabkou podobne ako zemiaky. Kvôli ich tvaru s množstvom výbežkov je to zdĺhavejšie. Hneď po ošúpaní ich vložte do vody s citrónom, zachovajú si svetlú farbu. Na vzduchu pomerne rýchlo tmavnú. Ak vás ich šúpanie otravuje, stačí ich vydrhnúť kefkou. Šupka je tenká a mäkká, neobsahuje žiadne škodlivé látky a teda jedlá. Ponechaná šupka ale môže trochu zmeniť farbu pokrmu do tmavšej v porovnaní s ošúpaným a v citrónovej vode namočeným kúskom.
Dobrá rada:
Vyhnite sa použitiu topinambur v kuchyni, ak trpíte neznášanlivosťou na fruktózu, ale aj ak sa chystáte do spoločnosti, zvýšenú plynatosť spôsobujú i zdravým ľuďom. Pri konzumácii väčšieho množstva môžu dokonca spôsobiť aj slabšiu hnačku.
3 spôsoby, ako pripraviť topinambury
Topinamburová polievka so zeleným hráškom a šampiňónmi
Príjemná polievka z čerstvých topinambur a šampiňónov a mrazeného hrášku.
Budeme potrebovať:
- 250 g topinamburov
- 200 g zelený hrášok
- 100 g šampiňóny
- 1,5 litra vody
- 1,5 ks zeleninový bujón bez glutamátu
- trochu oleja, čierneho korenia, soli
Topinambury očistíme a vložíme hneď do vody s citrónom, aby nestmavli. Nakrájame na menšie kúsky. Spolu s nakrájanými šampiňónmi a zeleným hráškom krátko podusíme na rozpálenom oleji v hrnci. Zelejeme vodou, pridáme bujón a čierne korenie, prípadne podľa chuti i soľ. Uvaríme do mäkka, čo je asi 20 minút.
Jednoduchý šalát z topinambur
Budeme potrebovať:
- topinambury
- soľ
- citrónová šťava
Topinambury očistíme, nastrúhame, pokvapkáme citrónovou šťavou a osolíme. Šalát podávame s pečivom ako ľahkú večeru alebo k hlavnému jedlu.
Môžeme ho dozdobiť petržlenovou vňaťou a prípadne pokvapkať olejom. Výborný je i s nastrúhanou mrkvou alebo jabĺčkom.
Topinamburovo cibuľové placky
Budeme potrebovať:
- 160 g topinambur
- 100 g cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 3 vajcia, 100 g múka
- soľ, čierne korenie, drvená rasca
- olej
Topinambury očistíme alebo poriadne umyjeme kefkou, nastrúhame na malé rezance. Cibuľu pokrájame na drobno, cesnak pretlačíme. Pridáme vajcia, múku, soľ, koreniny a všetko spolu zmiešame. Lyžicou naberáme a opekáme na oleji. Množstvo vystačí asi na 12 menších placiek. Opekáme ako bežné zemiakové placky.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Ing. Monika Králová, isifa/Shutterstock
Ahojte, cital som o roznych priaznivych vplyvoch topinambur na zdravie a vzhlado…