Okrem toho, že si zo šípok môžeme pripraviť liečivý čaj proti prechladnutiu, sú tiež ideálnou surovinou na výrobu domáceho likéru, džemov i omáčok.
Domáci šípkový džem s klinčekmi
Budeme potrebovať
Rozpis na asi 3 poháre po 200 ml:
- 1 kg šípok
- 3 ks chemicky neošetrených citrónov
- 500 g krupicového cukru
- ½ lyžičky mletých klinčekov
- 500 ml vody
Postup
Šípky umyjeme a zbavíme ich stopiek. Rozpolíme ich a vydlabeme z nich semienka a chĺpky. Očistené plody prepláchneme pod tečúcou vodou a odstránime zvyšné chĺpky. Šípky vsypeme do hrnca, zalejeme ich cca 500 ml vody tak, aby boli ponorené a uvaríme ich úplne domäkka. Trvá to asi 50 minút (podľa zrelosti plodov).
Medzitým citróny umyjeme, osušíme a z jedného ostrúhame na jemnom strúhadle žltú časť kôry. Všetky citróny rozpolíme a vytlačíme z nich šťavu. Uvarené šípky rozmixujeme a prepasírujeme cez jemné sito. Pyré nalejeme do hrnca. Prisypeme cukor a za stáleho miešania varíme 5 minút. Potom pridáme kôru a šťavu z citrónov, klinčeky a varíme do zhustnutia.
Horúci džem nalejeme do suchých a čistých pohárov, uzavrieme viečkami a obrátime na 10 minút hore dnom. Potom poháre postavíme späť na dno a necháme úplne vychladnúť. Džem skladujeme na chladnom a tmavom mieste.
Šípkový likér
Budeme potrebovať
- 600 g šípok
- 600 g hnedého cukru – možno aj menej, podľa chuti
- 1 l domácej pálenky (marhuľovica, slivovica, hruškovica)*
- 1 ks celej škorice
Postup
Šípky v čistom plátne (napríklad utierka) dôkladne prehnetieme. Čisté šípky nasypeme do veľkej zaváracej fľaše, prisypeme cukor (podľa chuti) a zalejeme pálenkou. Všetko premiešame a necháme na tmavšom mieste pri izbovej teplote macerovať 21 dní. Občas s fľašou zľahka pohýbeme alebo ju zľahka pretrepeme.
Po macerácii likér precedíme cez sitko a následne pretlačíme aj cez jemné plátno, aby sme sa zbavili aj tých najmenších nečistôt a chĺpkov zo šípok v likéri. Do likéru môžeme pridať pri macerovaní kvôli chuti celú škoricu. Ak likér budeme podávať napríklad v podobe grogu, môžeme pridať aj pár kvapiek citrónovej šťavy.
*Na zaliatie šípok používame biely destilát min. 40 %. Najlepšia je marhuľovica, prípadne slivovica či hruškovica, ale použiť sa dá aj vodka.
Náš tip
Pretlačené šípky nevyhadzujeme – môžeme ich uchovať v chladničke v pohári. Zídu sa nám napríklad do pečených čajov, grogu či do čaju.
Šípková omáčka k mäsitým jedlám
Budeme potrebovať
- 50 g masla
- 2 ks cibule
- 2 ks mrkvy
- 1 ks petržlenu
- ½ ks zeleru
- 2 ks bobkového listu
- cca 5 guľôčok nového korenia
- 2 vetvičky tymianu
- 300 ml vývaru
- 6 až 10 lyžíc šípkového džemu
- 150 ml červeného suchého vína
- soľ a farebné korenie
Postup
V hlbšom kastróliku rozohrejeme maslo, pridáme nakrájanú cibuľu a koreňovú zeleninu, všetko opečieme mierne dozlatista. Potom pridáme bobkové listy, korenie a vetvičku tymianu, podlejeme horúcou vodou tak, aby zelenina bola ponorená, priklopíme a dusíme cca 30 minút.
Keď je zelenina mäkká, zo zmesi odstránime korenie, bobkový list a vetvičky tymianu, pridáme vývar a privedieme k varu. Odstavíme a tyčovým mixérom opatrne rozmixujeme dohladka.
Šípkový džem (najprv 6 lyžíc) zmiešame s vínom, okoreníme čerstvo namletým farebným korením a postupne prilievame a vmiešavame, až kým dosiahneme požadovanú chuť a konzistenciu omáčky. Môžeme ešte pridať šípkový džem, poprípade omáčku nariediť horúcim vývarom, podľa chuti dosolíme a okoreníme.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Taka tema zaujiamava...z coho vsetkeho robite pesto? Bazalka a medvedi cesnak je…