Fazuľové struky môžu byť pokojne rastlinou prvej voľby. Na hriadke sa jej bude dariť približne od mája. Ale výhodou tejto rastliny je, že dokáže klíčiť aj neskôr. A nielen neskôr, ale naozaj aj teraz. Výhodou strukov je to, že naklíčia aj keď je teplo, aj keď je pomerne horúco a samozrejme aj keď je o čosi chladnejšie.
Rastú ako z vody!
Fazuľové struky sú strukovina, ktorá práve v lete relatívne rýchlo poskytuje úrodu. Dokonca dostatok úrody v pomere k tomu, koľko miesta zaberie. Vhodná aj na sejbu vo väčších nádobách, teda hoc aj na balkóne.
Zvládne rásť bez opory, no nenahnevá sa, keď ju dostane. Augustový výsev mám niekoľko rokov po sebe preverený a bez problémov rastlina stíha dozrieť v uspokojivú úrodu. Z jednej sejby môžete rátať 2, občas aj 3 zbery, keďže zreje postupne, resp. vo vlnách. Na urýchlenie klíčenia sa dá aplikovať jednoduchý trik, namočiť semienka deň pred výsevom do vody. Táto rastlina ľúbi teplo a vlahu. Zbierame celé struky s rysujúcimi sa mladými fazuľkami vnútri.
Obľúbila som si zber strihaním
Fazuľových strukov je viacero odrôd, poznáme svetlé žlté cez zelenú klasiku až po šľachtené tmavé, takmer čierne. V každom prípade je to rastlina hodná konzumu. Plná vitamínov a vlákniny. Báť sa jej netreba, ale surové struky neskúšajte. Obsahujú jedovatú látku lektín, vyvoláva hnačky a vracanie, tepelnou úpravou tento problém odpadá.
Fazuľu môžete pestovať aj na balkóne, nechajte sa inšpirovať článkom Pergola na balkóne poskytne tieň a bonusom môžu byť aj chutné plody ako zo záhradky
Fazuľková klasika
Fazuľky sa snáď najčastejšie využívajú na spôsob sladko-kyslého prívarku s kôprom v hustejšej verzii alebo v redšej ako polievka.
Na prívarok budeme potrebovať:
- fazuľové struky
- zemiaky
- soľ, korenie, vegetu, bobkový list
- cibuľku
- maslo
- trstinový cukor
- smotanu na šľahanie
- 2 polievkové lyžice múky
- ocot
- kôpor
Postup
Na masle osmažíme cibuľku, kto rád, môže pridať aj cesnak. Pridáme lyžicu trstinového cukru., za misku fazuliek nakrájaných na menšie kúsky, 3 stredne veľké zemiaky na malé kocky. Posolíme, pridáme vegetu, „postrašíme“ čiernym korením. Zalejeme vodou tak, aby nič netrčalo, ale nie viac. Necháme variť do zmäknutia.
Zatiaľ si pripravíme smotanu a 2 kopcovité lyžice múky, dobre rozhabarkujeme. Pridáme až keď je v hrnci všetko mäkké podľa želania. Necháme krátko prejsť varom. Pridáme lyžicu octu. Ja používam slabší 7,5 %, toho pokojne aj dve. V každom prípade, pridať sa dá vždy, ale ubrať ani náhodou. A napokon čerstvý nadrobno nasekaný kôpor.
Prívarok je hotový. Hodí sa k nemu kadečo. Vajíčko a niečo mäsové. Volské oko, stratené vajíčka alebo obyčajné vajko na tvrdo. Fašírka, klobáska alebo obyčajný párok. Je to výborné jedlo na veselé stolovanie. Vajíčka poslúžia ako oči a opečený párok so zárezmi po vonkajšom obvode vyčaria úsmev na tanieri a verím aj tomu, kto to bude jesť.
Stratené fazuľky v polievke
Fazuľky môžu byť v polievke vidno, alebo ich môžete mixnutím ponorného mixéra aj ukryť. Buď skombinujete len struky a zemiaky alebo môžete experimentovať. Napríklad sa prebehnete po záhrade a pozbierate z každého rožka troška. Na takúto polievku teda budete potrebovať okrem strukov čokoľvek zeleninové, čo sa pritrafí.
Uvaríte spolu, ochutíte a po zmixovaní získate hladký zeleninový výživný krém. Ak chcete naozaj hustý, vody v hrnci musí byť len toľko, aby bolo všetko ponorené, ani o kúsok viac.
Pridať sa dá vždy, vyparovanie by bolo náročnejšie.
Podávame s pečivom, či krutónmi. Mne sa k strukom vždy žiada čosi kyslé, takže môžete na tanieri prihodiť za kopcovitú lyžicu kyslej smotany.
Ďalšie tipy
Struky znesú aj kreatívnejšiu úpravu, nielen varenie. Výborné sú v jednoduchej podobe ako príloha na pare alebo v kombinácii napríklad so syrom zapečené.
Ak si ich chcete odložiť na neskôr, vydržia nejaký čas aj v chladničke, ale lepšia voľba bude mraznička alebo zaváranina. Zavárajú sa buď v slanom náleve, ale ak viete, že z nich budete robiť jedlá na kyslo, môžete ísť na to podobne ako na kyslé uhorky, zavaríte povarené struky v sladko-kyslom náleve. Rozdiel oproti nálevu na uhorky je len v tom, že by mal byť menej koncentrovaný, takže skrátka ku klasickému pomeru pridáte väčší diel vody. Struky z mrazničky sú naopak vhodnejšie na úpravu na pare alebo do rúry.
Text a foto: Martina Töröková
Prosím pekne, ako sterilizujete luskovú fazuľu ? Alebo nejaký recept, čo s ňou,…