Sladké, mierne štipľavé až vyslovene štipľavé papriky sa dajú pestovať aj v nádobách. Dôležité je, aby boli rastliny nízke až stredné. Alebo sa postarajte o zásobu jednej zo základných korenín našej kuchyne – mletej papriky – a dopestujte si niektorú z týchto koreninových odrôd.
Paprika do nádob
Na parapete na balkóne alebo na okne domu môžeme pestovať vyslovene nízke odrody dorastajúce do výšky približne 30 cm. Vo väčších nádobách sa však dajú na balkóne či na terase pestovať aj odrody so stredne veľkým vzrastom.
Pestovanie v nádobách má zmysel aj pri niektorých druhoch paprík, ktoré sa dožívajú viac rokov. Ako rastliny môžu byť síce veľké, ale keď ich máme možnosť prezimovať, dá sa to. Aj niektoré vzrastovo väčšie baranie rohy dokážu priniesť slušnú úrodu z kvetináča.
Dôležitá je dostatočná zálievka, prihnojovanie a v extrémnych horúčavách pritieňovanie bielou alebo zelenou textíliou, pričom pritieňujeme aj kvetináč, nielen rastlinu, prípadne pred teplom kvetináč zvonku izolujeme.
Odporúčané odrody
- ‘Foxta’ – oranžová, štipľavá, na parapet: Okrasná odroda s jedlými široko trojuholníkovými plodmi.
- ‘Hamík’ – sladká, oranžová, aj do nádob: Lahôdková odroda „baby“ papriky ročnej s menšími, sýto oranžovými plodmi lahodnej chuti, ktoré sú takmer bez semien. Konzumujú aj sterilizujú sa celé, zásadne v botanickej zrelosti. Rastliny sú stredne veľké a majú veľa plodov.
- ‘Kristián’ – štipľavá, žltá, pod kryt, na pole aj do nádob: Odroda má stredne dlhé, tenké plody. Štipľavosť dosahuje 50 000 – 60 000 SHU.
- ‘Gutera’ – červená, štipľavá, na pole aj do nádob: Odroda stredne vysokej papričky s dlhými úzkymi plodmi, ktoré sú v technologickej zrelosti tmavozelené, v botanickej červené.
- ‘Snack Orange’ – sladká, oranžová, aj do nádob: Odroda dosahuje výšku len okolo 40 – 50 cm. Plodov je veľké množstvo s minimom semienok v dužine. Po prvom zbere sa ich výnos zvyšuje.
- ‘Rela’ – sladká, červená, pod kryt, na pole aj do nádob: Poloskorá odroda s menšími plodmi v tvare lichobežníka, ktoré sú dlhé 8 – 10 cm a široké 3 – 4 cm, vhodná pre všetky spôsoby pestovania. Nádoba musí mať objem minimálne 15 l. Plody sú v technologickej zrelosti stredne zelené dozrievajúce do červenej farby. Na jednej rastline dozrieva 50 – 70 plodov.
- ‘Yala’ – sladká, žltá, pod kryt, na pole aj do nádob: Poloskorá odroda s menšími plodmi v tvare lichobežníka, ktoré sú dlhé 8 – 10 cm a široké 3 – 4 cm. Farba plodu v technologickej zrelosti je zelená, dozrieva dožlta. Nádoba musí mať objem minimálne 15 l.
Koreninová paprika
Sladké koreninové odrody majú vysoký podiel červených pigmentov. Aby dostatočne vyzreli, pestovanie je vhodné najmä v teplých oblastiach Slovenska, kde na to majú dlhší čas. Samozrejme, dajú sa konzumovať aj surové.
Zo štipľavých odrôd je veľmi známa kajenská paprika. Sušiť však môžeme aj mnohé iné štipľavé druhy a odrody, ak nám ide o štipľavosť, farba je druhoradá, prípadne si vytvoríme zmes s prídavkom červenej sušiny.
Na sušenie nepoužívame hrubostenné papriky, tie sú ideálne na priamy konzum, pretože sú šťavnaté. Papriky sa sušia buď na vzduchu zavesená na špagáte, alebo sa dá využiť sušička. Melú sa aj so semienkami, pri niektorých odrodách práve tie dodajú najviac štipľavosti.
Odporúčané odrody
- ‘Žitava’ – sladká, červená, na pole: Odroda vychádza z krajovej Žitavskej papriky. Je stredného vzrastu, vyrovnane dozrieva do červenej farby a má vysoký výnos.
- ‘Hodonínská sladká vzpřímená’ – sladká, červená, na pole: Paprika má stredný vzrast a vyrovnane dozrieva do tmavočervenej farby. Medzi jej hlavné prednosti patrí dlhodobá stabilita farby po vysušení.
- ‘Kajenské korenie’ – štipľavá, červená, na pole: Rastlina rastie do výšky 50 cm. Plody sú cca 10 cm dlhé a ich štipľavosť dosahuje 30 000 – 50 000 SHU.
- ‘Orange Koral’ – štipľavá, oranžová, na pole, pod kryt a do nádob: Skorá aromatická feferónka čerešňového typu. Rastlina je nižšieho vzrastu, vhodná na pestovanie na poli, vo fóliových krytoch aj v nádobách. Okrem sušenia sa aj nakladá a to samostatne, alebo v zmesi. Štipľavosť je 30 000 – 40 000 SHU.
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, MoravoSeed, Semo
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mozem dat na balkon begonie? Na ake miesto ich dat a potrebuju nejaky in…