Petržlen je niekedy tak trochu strašiakom medzi zeleninami. Jeho pestovanie určuje otázka: vyklíči alebo nevyklíči? O tejto rizikovej fáze, a nielen o nej sa rozprávame s odborníkom naslovovzatým, pánom Václavom Prášilom zo šľachtiteľskej spoločnosti Semo.

Pán Prášil, prečo sa problémy s klíčením vyskytujú tak často práve pri petržlene?
Semeno petržlenu totiž obsahuje inhibičné látky, tzv. furokumaríny, ktoré bránia klíčeniu buriny a zaisťujú pre budúcu rastlinu dostatok priestoru. Práve tieto látky sú jedným z dôvodov jeho pomalšieho vzchádzania. V procese klíčenia sa však odbúravajú a umožnia vyklíčenie semena. Je to postupný proces, ktorý vyžaduje určitý čas. A počas celej tejto fázy musia mať semienka rovnomerné optimálne podmienky, ktoré nie vždy zabezpečíme.
Môžem ja ako záhradkár ovplyvniť proces vzchádzania petržlenu?
Áno, podstatné je po celý čas klíčenia zaistiť optimálnu vlhkosť a zabrániť tvorbe pôdneho prísušku. Zálievka musí byť pravidelná a jemná. Ďalšou možnosťou je výsev predklíčeného osiva, v ktorom sú inhibičné látky furokumaríny už odbúrané.
Kedy vysievať petržlen
Kedy vysievame petržlen?
Vysievame ho čo najskôr na jar, pretože má dlhé vegetačné obdobie. Vzhľadom na pomalšie vzchádzanie má aj väčšie nároky na rovnomernú závlahu v tomto období, keďže je citlivý na pôdny prísušok a zasychanie drobných klíčnych rastlín. Ak dokážeme zaistiť optimálnu vlhkosť pôdy, môžeme vysievať do konca apríla. Je tiež nutné dbať na veľmi kvalitnú prípravu pôdy pred siatím.
Ako dlho klíči petržlen? Keď napríklad vysejem vedľa seba riadky petržlenu a riadky mrkvy, vzchádzajú naraz?
Semienka vzchádzajú približne za 3 až 4 týždne, zhruba o týždeň neskôr ako mrkva.
Čo hovoríte na rady ohľadom jesenného výsevu?
Pri petržlene je to možné, výsev sa vykonáva od októbra do konca novembra. Pri hlbších mrazoch hrozí riziko vymrznutia alebo petržlen vykvitne.

Podmienky pestovania petržlenu
Aké podmienky stanovišťa vyžaduje petržlen?
Vyžaduje ľahšie, výhrevné, priepustné a hlboké pôdy, pokiaľ možno bez kameňov. Najvhodnejšie sú piesočnatohlinité, hlinitopiesočnaté až ílovitohlinité s dostatočnou zásobou humusu. Na ťažkých pôdach trpia korene hrdzou a môžu sa deformovať. Petržlen tiež neznáša hnojenie organickými hnojivami (maštaľným hnojom), na ktoré reaguje vetvením, praskaním koreňov a zlou skladovateľnosťou.
Čo potrebuje semienko petržlenu, keď je už v pôde?
Semená vysievame do maximálnej hĺbky 2,5 cm. V období od výsevu do úplného vyklíčenia je najdôležitejším faktorom závlaha. Rovnako je však dôležitá aj v skorších rastových fázach. Neskôr používame zálievku uvážene s ohľadom na priebeh počasia, najmä pri koreňovom petržlene, pretože pri nadbytku vlahy môžu korene trpieť hrdzou, prípadne zahnívať. Tiež by mohlo prísť k zníženiu ich kvality a skladovateľnosti. Doplnková závlaha je nutná predovšetkým po výseve a na začiatku tvorby koreňov.

Princíp predklíčenia
Spomínali ste, že je možné zakúpiť aj predklíčené osivo petržlenu. Čím je charakteristické a ako dlho s ním už pracujete?
Pre záhradkársku verejnosť ponúkame predklíčené osivo petržlenu už takmer 15 rokov, pre veľkopestovateľov už viac ako 20 rokov. Toto osivo umožňuje ľahšie založenie porastu.
V čom spočíva princíp predklíčenia?
Pri predklíčených osivách sú už vyplavené inhibičné látky a naštartované fyziologické procesy klíčenia. Ide o pomerne presnú technológiu „kúpania“ osiva v špeciálnom osmotickom roztoku s následným vysušením. Takto upravené klíči v porovnaní s neošetreným vyrovnanejšie a neporovnateľne rýchlejšie.
Vysieva sa v rovnakom termíne ako nepredklíčené?
Nie, napríklad skoré jarné termíny sú nevhodné. Predklíčené osivo vyžaduje špecifické zaobchádzanie, nesmie premrznúť, a to ani pri skladovaní, ani po vysiatí. Vysieva sa až pri optimálnych podmienkach na klíčenie, čo je pri petržlene obvykle v prvej polovici apríla. Každý rok je však iný. Nevysievame ho zbytočne skoro a po výseve udržiavame záhon do vyklíčenia rovnomerne vlhký. Za dobrých podmienok vyklíči už do 7 dní.
Ak je niekto zvyknutý používať preemergentné herbicídy, musí ich v prípade použitia predklíčeného osiva aplikovať do troch dní od vysiatia. Neskoršie aplikácie by mohli poškodiť už klíčiace semienka.
Aká je jeho životnosť?
Vzhľadom na to, že v predklíčenom osive je už „naštartované“ klíčenie, nedá sa skladovať a musí sa vysiať najneskôr 90 dní po tejto úprave.
Koľko odrôd je dostupných v tomto „stave“?
Záhradkárskej verejnosti je v malom balení dostupná odroda ‘Orbis’ a najnovšie aj ‘Efez’.
Vysieva sa rovnakým spôsobom ako nenaklíčené?
Čo sa týka prípravy pôdy, vzdialenosti a hĺbky výsevu, je postup rovnaký.

Starostlivosť o vyklíčený petržlen
Ako sa starať o petržlen, keď už vyklíči?
Ako už bolo spomenuté, udržiavame porast rovnomerne vlhký. V prípade husto vyklíčených rastlín vykonáme v štádiu cca 3 pravých listov jednotenie na vzdialenosť najmenej 2,5 cm, inak budú zozbierané korene petržlenu drobné. Neodporúča sa hnojenie organickými hnojivami, pretože spôsobuje vetvenie a praskanie koreňov, podobne ako prehnojenie dusíkom.
Pre zaujímavosť – hektárové dávky čistých živín sú dusík 60 kg, oxid fosforečný 150 kg, oxid draselný 200 kg.
Čo je dôležité pre silný a dlhý koreň?
Pre získanie kvalitných koreňov sa odporúča pestovanie v tzv. hrobliach. Korene sú krajšie a vyrovnanejšie, ľahšie sa zberajú. Pripravíme si ich ešte pred výsevom tak, ako keď kopcujeme zemiaky, len by mali byť trochu širšie, cca 50 – 60 cm, horná časť má mať šírku 15 – 20 cm a má byť vyrovnaná. Od seba majú byť vzdialené 50 – 70 cm. Do takto pripravenej hroble vysievame na jej hornú plochu dvojriadok alebo trojriadok vo vzdialenosti 5 – 7 cm od seba, ak chceme väčšie korene, tak až 10 cm.

Zber a skladovanie petržlenu
Kedy zberáme petržlen a ako ho uskladňujeme?
Zberáme v optimálnej zrelosti a podľa počasia, obvykle v prvej polovici októbra. Skladovacie priestory dezinfikujeme. Optimálne podmienky skladovania sú: teplota 0 – 1 °C a relatívna vzdušná vlhkosť 95 %. Straty pri skladovaní sú okolo 12 %.
Koreňovú zeleninu vo všeobecnosti skladujeme bez listov, ktoré odstránime hneď po zbere odrezaním alebo vykrútením, pričom ale nesmieme poškodiť koreň. Korene necháme pod strechou obschnúť a až potom ich uložíme na miesto skladovania. Na skladovanie vyberáme iba zdravé a nepoškodené korene. Do debien dáme napríklad vlhký piesok, piliny alebo hobliny a korene vložíme tak, aby časť, kde sme odlomili listy (srdiečko), trochu vyčnievala.
Uskladnenú zeleninu pravidelne kontrolujeme, najlepšie jedenkrát za týždeň, kaziace sa kusy hneď likvidujeme. Debny dáme na seba do stĺpca, ktorý prekryjeme čiernou fóliou na zabezpečenie potrebnej vzdušnej vlhkosti. Spodnú debnu ponecháme prázdnu a necháme bez fólie. Zamedzíme tým vysychaniu uskladnených koreňov. Rozhodne neskladujeme jablká a zeleninu v jednej pivnici. Jablká totiž pri dozrievaní vylučujú plyn etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie ostatnej zeleniny a znižuje tým jej skladovateľnosť.
Vzhľadom na teplejšie zimy zvyknú niektorí záhradkári nechávať petržlen na hriadke až do jari a vyberať ho z pôdy podľa potreby. Je to dobrá rada? Na koľko by musela klesnúť teplota, aby sme takto prišli o úrodu?
V posledných rokoch nebývajú zimy natoľko mrazivé, aby petržlen v pôde poškodili. Avšak pokiaľ máme na pozemku hlodavce, o úrodu veľmi rýchlo prídeme. V zime, keď nie je dostatok inej potravy, je náš petržlen ľahká korisť.
Ďakujeme za rozhovor.
Galéria k článku
Text: za redakciu sa pýtala Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či treba pretrhat petržlen po vykliceni alebo…