Zlatá príbuzná zázvoru: Kurkuma poteší ako izbovka, liečivka aj korenina

Čerstvá alebo sušená kurkuma nesmie chýbať v žiadnom ázijskom jedle, v pikantnej nakladanej zelenine, ale dokonca ani v latté.

Koreň kurkumy a kurkumový prášok
Foto: Shutterstock

Kurkumovník dlhý (Curcuma longa)

Kurkumovník s dekoratívnymi kvetmi môžeme u nás pestovať ako izbovku, liečivku a koreninu. Rastlina v kvetináči ukrýva „zlato“ – jedlý a zdravý podzemok.

Kurkuma je prírodný liek a silný antioxidant. Pôsobí proti zápalom a antioxidačne, okrem toho bol zistený pozitívny vplyv na srdce i protirakovinové účinky. Obsahuje vitamíny C, E, K a vitamín B6. Z minerálnych látok je bohatá na železo, horčík, draslík a mangán, ďalej obsahuje antioxidant kurkumín, ktorému vďačíme za jej antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Vďaka výrazne žltej farbe sa podzemok či prášok z neho používa aj ako prírodné farbivo na textílie. Dajú sa ním zafarbiť aj veľkonočné kraslice.

Ako pestovať kurkumu

Podzemky vysádzame vo februári, marci až apríli do kvetináča s priemerom aspoň 30 cm tak, aby ich prekryli 3 cm zeminy. Tá by mala byť dobre priepustná, najlepšie hlinitopiesčitá. Dobre poslúži bežný substrát pre izbové rastliny alebo zmes záhradnej pôdy a kompostu. Na dno kvetináča nasypeme hrubú vrstvu štrku alebo keramzitu.

Kurkumovník potrebuje na rast rozptýlené svetlo, vyššiu teplotu aj vlhkosť. V lete ho môžeme preniesť von na pritienené stanovište alebo do skleníka. Je náročný na vzdušnú vlhkosť. V byte kvetináč položíme na misku vysypanú štrkom, ktorý zalejeme vodou.

kvety kurkumy
Foto: Shutterstock

Od jari do konca leta rastlinu niekoľkokrát za týždeň rosíme vodou a prihnojujeme. Kvety nasadzuje pri teplote okolo 25 °C. Len čo teplota klesne pod 15 °C, prenesieme ho späť dovnútra. Začiatkom zimy je možné z kvetináča vybrať podzemok, ktorý až do výsadby ponecháme v miestnosti bez mrazu, alebo ho necháme vysadený, no znížime množstvo zálievky.

Kedy zbierať podzemky a ako ich uskladniť

Podzemky zbierame koncom jesene alebo v zime. Ak rastlina kvitne, tak výlučne po odkvitnutí.

Čerstvú kurkumu možno v chladničke v igelitovom vrecku skladovať až pol roka. Dá sa aj zamraziť alebo nastrúhaná povariť a nasušiť. Vzniknutá hmota sa rozomelie alebo podrví v mažiari na prášok.

Viete, že…

… kurkumovník pochádza z juhovýchodnej Ázie a vo svojej domovine sa nazýva indický šafran?
… kurkuma je príbuzná so zázvorom? Obe rastliny sú z čeľade ďumbierovité.
… antioxidačná látka a farbivo kurkumín sa správne vstrebávajú iba v prítomnosti látky piperínu, ktorá je obsiahnutá v čiernom korení? Z toho dôvodu je vhodné ich konzumovať spolu.
… aj keď má kurkuma pozitívny vplyv na funkciu tráviaceho systému, nemá sa to s ňou preháňať? Dlhodobé užívanie vo vysokých dávkach sa neodporúča.
… pri výsadbe je možné podzemky namnožiť? Stačí ich rozkrojiť na menšie kusy, každý má mať aspoň tri puky, a nechať pred sadením obschnúť.

pestovanie kurkumy
Foto: Shutterstock

Naša voľba odrôd

  • Kurkumovník dlhý (C. longa) – pestuje sa pre jedlý podzemok, okvetné lístky sú bielo-zelené.
  • Kurkumovník ružový (C. alismatifolia) – pestuje sa výhradne ako okrasná rastlina pre biele až ružové kvety, ktoré sú vhodné na rez.

2 tipy, kde použiť kurkumu

Kurkumové latté

Do 250 ml mierne ohriateho mlieka pridáme lyžičku najemno nastrúhanej kurkumy a lyžičku nastrúhaného zázvoru (možno nahradiť lyžičkou sušených), štipku mletej škorice a lyžičku cukru. Za mierneho miešania privedieme do varu, prelejeme do šálok a podávame.

Zlaté latté s kurkumou, škoricou a badiánom
Foto: Shutterstock

Kurkumová polievka

V hrnci na oleji opražíme cibuľu, pridáme dve olúpané a postrúhané jablká (zbavené jadrovníka), lyžicu najemno nastrúhanej kurkumy a varíme asi dve minúty. Zalejeme štyrmi šálkami horúcej vody, pridáme dva hrnčeky opláchnutej šošovice, soľ, lyžičku mletej rasce a varíme asi hodinu. Nakoniec rozmixujeme tyčovým mixérom.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku