Ačokča znie exoticky a v podstate je možné ju u nás ešte stále za exotickú aj považovať. No kto ju skúsi, zrejme už vždy nájde malý fliačik v záhrade, kde si zaseje aspoň pár semien.
Rastlina pochádza z Južnej Ameriky a u nás sa občas ľudovo volá paprikouhorka na priblíženie toho, čo to približne je. Vedú sa spory, či ide o ovocie alebo zeleninu. V každom prípade jej využiteľnosť je najmä ako zelenina, no rastie ako ovocná réva.
Ako rastie
Rastie veľmi zaujímavo. Vyjde zo zeme, nezaberie takmer žiadne miesto a putuje aj niekoľko metrov. Je to typická popínavá rastlina. Čiže malý fliačik výživnej pôdy a niekde vedľa plotu či múru je ideálne stanovisko. Naša prvá úroda doslova ušla až k susedom a vybrala sa aj hore na strechu domu. No suseda sa nesťažovala, nesiala a exotickú úrodu mala!
Mladé listy tvarom trošku pripomínajú konopu, ale naozaj len trošku, problémov sa pre jej pestovanie obávať nemusíte. Nenáročná rastlina, ktorú nenapádajú škodcovia. Okrem užitočnej úrody prináša aj estetický rozmer.
Nechajte sa inšpirovať: 3 chutné a zdravé cuketové recepty
Plody
Zrelé plody majú okolo 5 cm, môžete ich nechať rásť aj ďalej, budú sa čiastočne zväčšovať. Mladé chutia po jarnom hrášku a dajú sa zjesť celé, kým sa vnútri nevyrysujú semienka. Tie sa neskôr vyberajú. Kým sú svetlé, dajú sa aj požuť, neskôr úplne stvrdnú.
Dozreté semená sú čiernej farby, tie si môžete odložiť ako osivo na ďalšiu sezónu.
Čo s nimi?
Ačokča je chutná surová na priamy konzum. No čím sú plody staršie, tým tuhšia je šupka a vhodnejšie je ju uvariť, zapiecť alebo naložiť do octu rovnako ako uhorky.
Do polievok
Plody sa hodia do rôznych polievok. Rýchlo sa varia a majú jemnú chuť. Zvyknem pridávať na úzke rezančeky nakrájanú ačokču do zeleninovo-šošovicovej kombinácie. Kúsky ačokče sa rozvaria, nikto nevie, že tam je, no každý ju s radosťou zje. Polievke pridá vitamíny a chuť zjemní, trošku vytvára efekt akoby tam bola smotana, ale nie je.
Naposledy bola o takú polievku bitka u nás na turistike, z termohrnčeka po výstupe chutila ešte o čosi lepšie ako bežne na tanieri. Brala som plody ačokče na výlet, pretože vydržia dobre cestu a v chlade bez problémov aj niekoľko dní.
Zapekané variácie
Na zapekanie sú vhodné staršie, väčšie plody, ale ide to aj s takýmito menšími, len to dá viac roboty. Rozpolíme ich, vyberieme stredy a naplníme obľúbenou zmesou.
Tentoraz ideme spraviť zapekané ačokče s ryžovou plnkou, ktorá ide bežne do cukety. Na masle osmažená cibuľka, slaninka, nadrobno nasekaný stred vydlabanej cukety, podusiť, červená paprika, už mimo sporák pridáme hrnček uvarenej ryže a nastrúhaný syr.
Týmto plníme cuketu a v našom prípade aj ačokču. Dáme zapiecť. Ačokči stačí 15 minút, cukete 30.
Pečená ačokča chutí lahodne, pripomína síce papriku, ale naozaj aj uhorku, v zvláštnej kombinácii sa tieto chute prelínajú. Vyhladnuté zapečené plody sú exotickou jednohubkou, návštevy určite neodolajú.
Vydlabkané ačokče môžete plniť ale v zásade hocičím. Napríklad bryndzovo-kôprovou zmesou či predvareným mletým hovädzím mäsom. Myslite len na to, že v rúre by nemali byť veľmi dlho, takže plnka nemôže byť úplne surová. Dospelé väčšie plody sa dajú dokonca používať podobne ako plnená paprika v rajčinovej omáčke.
Čo s listami?
Listy sú pekné, ale tiež sa dajú prakticky využiť. Keď sa poriadne popučia a pustia šťavu, majú protizápalový účinok a použiť sa dajú zvonka ako obklad veľmi podobne ako skorocel kopijovitý.
Text a foto: Martina Töröková
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…