Isto ste sa už s touto poliehavou rastlinou stretli vo vašej záhrade. U nás sa žiaľ považuje stále za burinu, a preto sa vytrháva a ničí. No práve to je najväčšia chyba! Portulaka je hotový poklad.
Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea), alebo inak záhradná, je vďaka dužinatým listom a mäsitým stonkám veľmi odolná a prežije dlhodobejšie sucho. Jej semienka dokážu prečkať v zemi až 25 rokov a vyklíčiť, keď sú na to vhodné podmienky. Vedeli ste, že pozitívne vplýva na našu imunitu?
Prekvapí liečivými účinkami aj vysokým obsahom betakaroténu
Táto liečivá burina má jeden z najvyšších obsahov betakaroténu, teda formy vitamínu A, ktorý potrebujeme pre zdravý zrak – dokonca vyšší ako mrkva a akákoľvek iná zelená listová zelenina. Okrem toho má veľmi silné protirakovinové účinky. Čerstvé listy obsahujú viac omega-3 mastných kyselín ako rybie oleje.
V niektorých krajinách sa cielene pestuje a používa ako potravina. Má rada teplo a svetlo, preto ju môžeme pestovať aj v zime na slnečnom okennom parapete v črepníku a mať tak lístky po ruke celý rok.
Dnes míňame veľa peňazí za výživové doplnky a vitamíny. Portulaka je zadarmo a prispieva nielen k zlepšeniu nášho zdravia, ale prináša aj finančnú úsporu.
Ako využiť portulaku?
Listy zmierňujú opuchy a svrbenie. Rozrezané sa prikladajú na rany alebo miesta po uštipnutí hmyzom.
Portulaka patrí medzi jedlé rastliny, dá sa preto použiť aj na varenie a prípravu rôznych receptov. Má chrumkavé listy a vďaka citrónovej chuti môžeme nimi nahradiť špenát alebo šalát. Často sa z nej robia polievky a čerstvé šaláty. Okrem toho sa používa ako korenie do mäsových a rybích pokrmov alebo na výrobu marinád a omáčok.
Stonky aj s listami môžeme dať aj na cestoviny alebo na chlieb namiesto cibuľky. Na jeseň sa na konci ich stoniek objavujú drobné čierne semienka, ktoré sú tiež jedlé. Posilňujú imunitu a pomáhajú pri žalúdočných problémoch.
3 recepty, ako použiť portulaku v kuchyni
Prinášame pár nápadov na jej využitie.
Portulaková polievka
Potrebujeme
- 1 strúčik cesnaku
- 1 cibuľu
- 300 g zemiakov
- 200 g portulaky zeleninovej
- olej
- 2 ks paradajok
- korenie a soľ podľa chuti
Postup
Na oleji orestujeme cesnak a cibuľu. Pridáme na kocky nakrájané paradajky, dusíme cca 3 minúty. Zemiaky uvaríme do mäkka, portulaku nasekáme na drobnejšie kúsky, pridáme ich k tejto zmesi, podlejeme vodou a necháme chvíľu variť. Okoreníme, osolíme podľa chuti. Hotové rozmixujeme tyčovým mixérom, môžeme pridať smotanu. Podávame s chlebovými krutónmi.
Portulakové mäsové guličky
Potrebujeme
- 200 g mletého mäsa
- 150 g varenej ryže
- 1 ks surového a 1 ks vareného vajca
- múku alebo strúhanku na vyprážanie;
- 350 g portulaky zeleninovej
- korenie a soľ podľa chuti
- rastlinný olej
Postup
Portulaku nadrobno nakrájame a povaríme 2 až 3 minúty. Precedíme. Uvarené vajíčko nakrájame nadrobno, pridáme k mletému mäsu a ryži. Pridáme portulaku, surové vajce, korenie. Spracujeme hmotu, z ktorej tvarujeme guličky. Obalíme ich v múke alebo strúhanke a vyprážame na horúcom oleji. Ako príloha je vhodná zemiaková kaša.
Portulakové pesto
Potrebujeme
- 100 g portulaky zeleninovej
- 100 g lúpaných pistácií alebo vlašských orechov
- 1 malý strúčik cesnaku
- 100 – 150 ml panenského olivového oleja
- soľ podľa potreby
- parmezán
Postup
Všetky potrebné suroviny okrem oleja vložíme do mixéra a zmixujeme ich do kašovitej konzistencie. Postupne prilejeme olej. Dochutíme podľa chuti soľou a korením. Hotové pesto dáme do pripravených pohárov a zalejeme vrstvou oleja na zakonzervovanie. Poháre zaviečkujeme a uskladníme v chladničke.
Galéria k článku
Text: Andrea Párkányová
Foto: Andrea Párkányová, isifa/Shutterstock
Ma niekto sortu hurmikaki ktora nie je trpka, ktora sa da jest rovno zo stromu b…